Přichází soumrak jezdeckého sportu? Nebo se důraz na welfare koní konstruktivně promítne ve formě pozitivních změn? Zlomovým okamžikem by se mohly stát letní olympijské hry, které se budou konat příští rok (2024) v Paříži. Francouzský Národní výbor ve spolupráci s odborníky z jezdecké sféry totiž vydal oficiální zprávu, obsahující 46 konkrétních doporučení pro zajištění welfare. Nejprve se ale pojďme ohlédnout za událostmi, které pomohly uvést tuto změnu do pohybu.
Jezdectví na vrcholové úrovni balancuje na tenké hraně, kde se z koňského atleta může stát pouhé sportovní náčiní. Koneckonců, jezdí se opravdu o hodně - peníze, prestiž, profesionální kariéra, to vše je v sázce.
Už dlouhou dobu se vedou vášnivé debaty mezi příznivci a odpůrci jezdeckého a pracovního využívání koní (příkladem v českém prostředí mohou být ve sportovní sféře dostihy, v té pracovní třeba koně pražských fiakristů). Olympijské hry jsou však událostí, ke které se upínají oči lidí ze všech koutů světa, a to jak zkušených koňáků, tak i úplných laiků. Několik incidentů na poslední letní olympiádě však zanechalo hluboký negativní dojem u všech.
První nešťastnou skvrnou na kráse jezdeckého klání byl pád 14letého valacha Jet Seta na kurzu cross-country. Kůň se vážně zranil, byl převezen na kliniku a po vyšetření tentýž den přistoupili lékaři k eutanázii. Oficiální šetření, které provedla FEI, neprokázalo žádnou chybu na straně jezdce ani nedostatky v bezpečnosti překážek či povrchu na crossu. Přesto však šlo o incident, který zejména v laické veřejnosti vyvolal silné emoce a přilil olej do ohně aktivistům za práva zvířat.
Chovatelé koní a jezdci jsou však svým způsobem zvyklí na realitu toho, jak snadno si může kůň přivodit takové fatální zranění. A to nejen při vrcholovém sportu, ale klidně jen nešikovným šlápnutím ve výběhu.
Druhý významný incident, tentokrát z moderního pětiboje, vzbudil vášně i mezi zkušenými koňáky. Nadějná německá sportovkyně si držela průběžné první místo a čekal ji parkur, který pětibojaři absolvují na cizím koni, s nímž se mohou seznámit teprve 20 minut před nástupem na kolbiště. Její přidělený koňský parťák Saint Boy ale nebyl ochotný začít cválat na první skok…
Trenérka instruovala plačící zoufalou jezdkyni, ať použije bič a ostruhy, na což kůň reagoval couváním. Když takto docouval až k okraji kolbiště, trenérka ho udeřila pěstí do zádi. Inu, pro koně to možná nebyla citelná rána, a mnozí by řekli, že ve stádě schytává bolestivější kopance od svých koňských druhů, ale i tak vyvodila UIPM (Union Internationale de Pentathlon Moderne) z chování trenérky důsledky. V první řadě byla vyloučena z účasti na sportovních kláních až do konce meetingu, dále se jí pak dostalo oficiálního varování pod hrozbou odebrání trenérské certifikace.
I když se jezdkyni nakonec podařilo se Saint Boyem odstartovat, byla diskvalifikována po nepříjemné skokové chybě, následované opakovaných odmítnutím zhruba v polovině kurzu. Jezdkyně vyvázla po disciplinárním řízení bez postihu.
Posledním významným incidentem bylo krvavé vystoupení valacha Kilkenny. V průběhu skokové soutěže začal kůň krvácet z nozder, a přesto nebyl zadržen ani svým jezdcem, ani žádným z přihlížejících rozhodčích a stewardů. Ať už byly příčiny krvácení sebevíc banální, výsledný efekt krvavých skvrn na hlavě a prsou bílého valacha se významně zapsal do paměti diváků. Později byl Kilkenny z dalších kol soutěže stažen, přestože FEI mu povolila startovat.
Zatímco ochranářské organizace nejhlasitěji kritizovaly smrt Jet Seta, v očích jezdecké veřejnosti byl nejvíce alarmující incident z pětiboje. Každý jezdec totiž dobře ví, že aby s koněm podali dobrý výkon, musí tvořit sehraný tým, a ne se spolu seznámit pouhých 20 minut před soutěží, a to navíc v cizím prostředí a ve značném stresu. Jistě, moderní pětiboj vychází z požadavků na vojáky ještě před druhou světovou válkou, a ti museli prokázat schopnost zvládnout jakéhokoliv koně, na kterého se posadí, ale…
Šéfredaktor německého časopisu St. Georg to vystihl: „V pětiboji jsou koně tím, čím by nikdy být neměli: sportovním vybavením, jako je puška ve střelbě a rapír v šermu. Nezaslouží si to, zraňuje to jejich důstojnost. Proto by jezdectví mělo z moderního pětiboje co nejdříve zmizet.“
O dalších vadách na kráse vrcholového jezdeckého sportu se mezi chovateli, jezdci a milovníky koní hovoří již delší dobu. Patří mezi ně například rollkur v drezuře, nebezpečné překážky ve všestrannosti nebo tvrdé vedení koně “za hubu” na parkuru s pomocí extrémně ostrého uzdění. Sílící hlasy veřejnosti i organizací vyzývají, aby se letní olympijské hry v Paříži v roce 2024 staly milníkem, který uvede do praxe požadavky na welfare koní ve vrcholovém jezdeckém sportu.
Jaká opatření byla výboru olympijských her doporučena se dočtete ve druhé části článku.
Autor textu: Ing. Jana Lacková, EPS
Fotografie: Samphotostock
Copyright 2024 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.