Foto: Skupina Alexandrů čínských
Alexandři čínští jsou v Zoo Ostrava chováni od roku 2018 v rekonstruované zděné budově, bez vyhřívání. Jsou to poměrně velcí a robustní ptáci. V přírodě obývají horské oblasti Tibetu, jižní a západní Číny, jsou velmi otužilí a jsou schopni se přizpůsobit extrémním teplotám. To byl jeden z důvodů, proč byl tento druh vybrán do chovu v Zoo Ostrava. Zoologická zahrada je situována na kopci a zimní teploty mnohdy dosahují hodnot až 25 °C pod nulou. Expozice alexandrů čínských se nachází zhruba 30 metrů od hlavního vchodu do Zoo Ostrava, v jejíž blízkosti jsou k vidění i další zástupci fauny a flóry Číny. Navazuje na Voliéry ptáků Tibetu a Číny, výběh jelenů milu, expozici Zahradního umění Dálného východu a bohaté porosty rododendronů. Některé návštěvníky přiláká právě křik zástupců tohoto druhu, kterým označují své teritorium.
Foto: Samice Alexandra čínského
V přírodě tento papoušek vytváří kolonie až 50 jedinců a uvnitř skupiny pak tvoří monogamní svazky. Zvolili jsme větší zakladatelskou skupinu, kterou v současné době tvoří 8 samců a 10 samic. Všechny jedince jsme zakoupili od různých soukromých chovatelů, takže skupina je zaručeně geneticky nepříbuzná. V současné době máme podle obsazených hnízdních budek utvořených 8 chovných párů, dvě samice zůstávají bez samce. Celá skupina, i když nesourodá, žije ve vzájemné akceptaci. Do budoucna přemýšlíme o dalších dvou samcích, abychom zbývajícím samicím umožnili kvalitní reprodukci. Skupina těchto pestrých ptáků obývá expozici společně s párem bažantů zlatých (Chrysolophus pictus), který taktéž pravidelně vyvádí mláďata. Zatím zde nebyla zaznamenána žádná agresivita ze strany papouščích jedinců směrem k bažantům, žádná potravní konkurence. V době toku či rozmnožování či odchovu mláďat papoušků je vše v pořádku. Pár bažantů zlatých i s mláďaty je tolerován po celý rok, i přes občasné hřadování bažantích jedinců na vyvýšených místech.
Foto: Samec Alexandra čínského
Alexandři čínští jsou skvělými letci. Protože patří k destruktivním druhům a dokáží zničit vše dřevěné či plastové, při rekonstrukci voliéry jsme volili odolné materiály. V Zoo Ostrava je skupina chována ve voliéře o rozměrech 5,0 x 12,0 x 6,0 m (v x d x h). Stropní konstrukce je monolitická, železobetonová. Proti okusu je chráněna pletivem silným 1,9 mm s velikosti oka 1,9 x 1,9 mm, umístěným 1 m od stropní konstrukce střechy. Střecha je pokrytá asfaltovými pásy „bonského šindele“, průnik světla zajišťuje na několika místech komůrkový lexan. Pevná střecha chrání ptáky před nepřízní počasí. Zadní stěna a boční stěny jsou obloženy „umělou skálou“, betonovou skořepinou nerovnoměrných tvarů. V bočních stěnách skály jsou vybudovány vletové otvory do hnízdních budek. Ze skály vycházejí umělé stromy s imitacemi stromových dutin. Ty slouží k vložení přirozených bidel a větví různých stromů. Přední stěna je tvořena čtyřmi pletivovými rámy, z nichž krajní rám je mobilní, pro případné otevření voliéry, je – li nutná obměna interiéru. Rámy jsou vyplněny pletivem silným 1,9 mm s velikosti oka 1,9 x 1,9 mm. Všechny pletivové prvky a rámy jsou natřeny černou ekologicky nezávadnou barvou. Podlaha voliéry je betonová, zhruba uprostřed expozice je vybudované betonové jezírko fazolovitého tvaru o obsahu přibližně 300 litrů vody s vlastním odtokem. Výška okrajů jezírka je v rozpětí 25 - 40 cm. Jezírko umožňuje koupání jedinců, zároveň slouží ptákům jako zdroj pitné vody. Vodu v jezírku dopouštíme do výšky 15 - 20 cm. Uvnitř jezírka jsou umístěny silnější větve pro pohodlné napájení či koupání a šplhání na okraje jezírka. Podlaha je pokryta z části kopaným pískem a z části dřevěnými štěpky. Expozice je vybavena třemi dekoračními kořeny velkých stromů, které slouží k úkrytu bažantů či k okusu papouškům. Kmeny stromů vysoké 80 – 120 cm slouží jako krmná místa, na která je podávána potrava v keramických miskách. Součásti voliéry je 9 ks HQI svítidel 400 W, která jsou umístěna pod střechou a chráněna pletivem proti okusu. Osvětlují celou expozici především v zimním období, ve dnech, kdy je velmi zataženo.
Alexandrům čínským je nabízíme denně čerstvé krmení, čerstvé větve k okusu a vodu na pití a koupání. Víme, že se v přírodě živí různými druhy ovoce, bobulemi, semeny a pupeny, a proto se snažíme nabízet podobnou krmnou dávku. Oplozenost vajec a množství odchovaných mláďat záleží i na hojnosti a pestrosti potravy. Proto máme krmnou dávku rozdělenou do předsnůškového období, inkubačního období, doby, kdy odchovávají mláďata a období klidu – tzv. zimního období. V zimním období dostávají papoušci pouze nakrájené jablko, mrkev a červenou řepu, k tomu směs zrnin pro velké papoušky (slunečnice žíhaná, slunečnice bílá, kardi, paddy rýže, čirok bílý, čirok červený, oves loupaný, proso bílé, cedr, lesknice). Krmná dávka je obohacena 2 x týdně komplexními vitamínovými přípravky. Předsnůšková krmná dávka je složena z více druhů krájeného ovoce a zeleniny – jablko, hruška, banán, hroznové víno, granátové jablko, kiwi, mrkev, červená řepa, petržel, čínské zelí, brokolice, červená paprika, zelené krmení jako pampelišky smetánky – listy i květy. Dávka je obohacena o vařené vejce, vařené kuřecí krky. V tomto období papouškům nabízíme místo suchých zrnin směs naklíčených luštěnin pro zvýšený obsah vitamínu E. Sušený zelený a žlutý hrách, fazole mungo, fazole bílé, čočku namáčíme ve vodě 12 - 48 hodin přes noc při teplotě 20 – 24 °C. Vodu po 24 hodinovém namáčení vylijeme a luštěniny proplachujeme a necháme dalších 24 hodin klíčit v misce v minimálním množství vody. Následující den naklíčené luštěniny promyté podáváme. Krmivo je denně doplněno přípravky s vysoce kvalitním a lehce využitelným zdrojem vápníku, abychom zlepšili kvalitu vaječných skořápek i produkci vajíček. Krmná dávka v době inkubace je ochuzena o vařené vejce, kuřecí krky a je podávána směs zrnin v suchém stavu. V období odchovu mláďat je opět nabízeno vařené vejce, vařené krky, vařená mrkev, vařená kukuřice, vařené luštěniny a různé druhy ovoce a zeleniny, doplněno o zdroj vápníku pro dobrý vývoj mláďat. Součástí krmné dávky je samozřejmě směs suchých zrnin. Po celou dobu chovu je k dispozici sepiová kost, v období před hnízděním mají ptáci větší spotřebu než v jiném období, dále pak grit a krmný písek. Celoročně jsou k dispozici různé druhy větví, které papoušci milují, jsou pro ně i zdrojem zábavy. Větve dubové, bukové, ovocných a vrbových stromů slouží k okusu a obrušování zobáků, při jejich nedostatku může dojít k přerůstání zobáků nebo drápů. V zimě papoušci nepohrdnou ani smrkem či borovicí. Vzhledem k velikosti a síle zobáků těchto ptáků jsou větve obměňovány denně. Alexandři čínští, co se týká krmné dávky, jsou nenároční strávníci, nepohrdnou žádným druhem ovoce, zeleniny či zrnin.
Foto: Dvoudenní mládě
Foto: Alexandr čínský mláďata 20 dnů
Rozmnožovací sezóna v Zoo Ostrava obvykle začíná v dubnu až květnu. Samice mívají snůšku až čtyř vajec, oplozenost vajec bývá téměř 100%, mláďata se líhnou po 24 - 25 dnech inkubace. V prvních dnech líhnutí probíhá vizuální kontrola mláďat, jejich vážení, kontrola nakrmení. Po vylíhnutí mláďata váží okolo 12 gramů. Kroužkování kroužkem o velikosti 8,5 – 9 mm probíhá zhruba 18 – 22 den, v té době jedinec váží 190 – 270 gramů. Těsně před výletem z hnízdní budky je mláďatům odebrána krev na analýzu DNA – zjištění pohlaví. Je pro nás důležité znát pohlaví mladých jedinců dříve, než přepeří do dospělého šatu, protože na základě výsledků můžeme mláďata nabízet evropským zoologickým zahradám. Jde nám o to, aby jedinci do roku a půl věku opustili Zoo Ostrava. Odchov všech mláďat probíhá přirozeným způsobem. Mláďata se líhnou s řídkým bělavým peřím a do šatu dospělých jedinců se dostávají postupně. Při opuštění boudy, což je zhruba ve věku 70 – 75 dnů, jsou opeření v šatu dospělé samice, mají však zelenou hlavu a kratší ocas. Zobák mláďat je ve věku 8 týdnů tmavě červený, během měsíce začíná černat a za další 3 měsíce je zcela černý. I po vylétnutí z boudy rodiče mláďata stále krmí až do úplné samostatnosti, která nastává okolo půl roku stáří jedince. Kolem dvou let stáří papouška je možno vizuálně rozeznat samce a samici. Alexandr čínský jako jeden z mála papoušků vykazuje pohlavní dimorfismus - jejich zobáky se v dospělosti liší - samci mají vrchní část zobáku červenou, spodní část černou, na rozdíl od samiček, které mají zobák celý černý a kolem krku mají světle růžový pruh.
Skupina papoušků má k dispozici deset hnízdních budek různých tvarů a velikostí. Do budky dáváme dřevěné štěpky o 5 – 10 centimetrové vrstvě, kterou si chovný pár upraví. Hnízdní budky vyrobené z voděodolné překližky jsou umístěny mimo expozici, v obslužných chodbách, po obou stranách voliéry ve výšce 2,5 metrů nad zemí, což umožňuje bezpečnou a pravidelnou kontrolu snůšky, kontrolu vývoje mláďat, kroužkování, odběr krve na analýzu DNA a v neposlední řadě nutnou výměnu podestýlky. Vletový otvor do budek mají papoušci umístěn z expozičního skalnatého prostoru. Hnízdní budky jsou různých tvarů a velikostí a zřejmě to není pro hnízdění těchto papoušků podstatné, všechny budky jsou obsazené. Každá budka je označena pořadovou číslicí, což slouží k evidenci obsazenosti a počtu mláďat v budce. Tabulka typů a velikostí budek
Pořadové číslo |
Šířka budky |
Výška budky |
Hloubka budky |
1. |
40 cm |
50 cm |
35 cm |
2. |
45 cm |
45 cm |
35 cm |
3. |
34 cm |
72 cm |
35 cm |
4. |
59 cm |
40 cm |
35 cm |
Kontrolní otvor v každé budce o velikosti 20 cm x 15 cm je umístěn minimálně 15 cm ode dna budky.
Ostravské hejno bylo sestaveno na podzim roku 2018. Jednalo se o ptáky vylíhlé na jaře roku 2018 a 2019. Prvního hnízdění jsme se dočkali v polovině dubna 2020, zahnízdil jeden pár, snesl 3 oplozená vejce a odchoval 3 mláďata. V roce 2021 zahnízdili ptáci o měsíc později a to v polovině května, byly obsazeny 4 hnízdní budky, vyvedeno celkem 6 mláďat. V roce 2022 začalo hnízdění opět v polovině dubna, bylo obsazeno 7 hnízdních budek a vyvedeno 16 mláďat. V letošním roce je obsazeno 9 budek. V osmi budkách byla oplozená vejce a vylíhlá mláďata, v deváté boudě hnízdila nespárovaná samice s neoplozenými vejci a desátá budka byla neobsazena. Bylo sneseno celkem 24 vajec, vylíhlo se 22 mláďat, jedno mládě bohužel uhynulo týden po vylíhnutí.
Abychom zabránili zdravotním problémům našich papoušků, 1 x ročně odchytáváme všechny jedince, zkontrolujeme vizuálně jejich zdravotní stav, značení, vážíme každého člena skupiny. Vše zapisujeme a porovnáváme s historií. 2 x ročně odebíráme vzorek trusu celé skupiny k parazitologickému rozboru. Pokud je vše v pořádku, ptáky neodčervujeme chemickými přípravky. Parazitům předcházíme pravidelným podáváním česnekového extraktu do potravy či vody. Bakteriologické a další vyšetření provádíme před transportem mláďat do jiných zoologických zahrad. Výtěrem z kloaky každého jedince zjistíme přítomnost salmonelozy, chlamydia, PBFD (Circiviru), Polyomaviru, Herpesviru, Bornaviru. Některé Zoo žádají i vyšetření aviární influenzy (ptačí chřipka). Po odběru vzorků jsou všichni testovaní ptáci odděleni do zvláštní klece v zázemí Zoo a čekají na převoz. Protože tito jedinci jsou součástí celé skupiny, znamená to, že každý výsledek jedince - negativní či pozitivní - se týká také celé skupiny. V loňském roce naši ptáci posílili ptačí základnu v Zoo Mnichov, v Zoo Beauval a v Zoo Riga.
Alexandr čínský je v roce 2023 chován v 32 evropských institucích. V České republice ho najdete pouze v Zoo Chomutov a v Zoo Ostrava. Skupina alexandrů čínských v ostravské Zoo je sestavena z 18 dospělých jedinců a 21 odchovávaných mláďat, což pokud budou všechna mláďata úspěšně odchována, tvoří největších skupinu v evropských chovech. 23 dospělými jedinci se pyšní Zoo Cheester.
Pokud se rozhodnete tyto pestré papoušky chovat, opravdu doporučuji chov v menší skupině v prostornější voliéře s jezírkem nebo alespoň s možností rosení. Ptáci se velmi rádi koupou nejen v letních dnech, ale i v zimě. Pravidelným koupáním si udržují kvalitu peří. Z hlediska chovu jde o poměrně nenáročný druh.
Autor článku: Yveta Svobodová
Foto: Yveta Svobodová
Použitá literatura:
VAŠÍČEK, Milan. Papoušci Afriky a Asie: (Coracopsis, Psittacus, Poicephalus, Agapornis, Loriculus, Psittacula). Kosmonosy: BARKO Bělka, 2003. ISBN 80-239-1293-3.
KOOTEN, Adri van. Papoušci: komplexní průvodce chovem. České Budějovice: Dona, 2011. About pets. ISBN 978-80-7322-147-8.
FORSHAW, Joseph M. a Frank KNIGHT. Parrots of the world. Christopher Helm, in imprint of A and C Black Publishers Ltd. 36 Soho Square, London WID 3QY: D and N Publishing, Baydon, Wiltshire, UK, 2010. ISBN 978-0-691-14285-2.
The Fabulous Derbyan (Psittacula derbiana), Lyrae Perry, Articles, Vol. 17 No. 2 (1990)
ZIMS, Species 360 – mezinárodní databáze zvířat evropských a světových chovů (2023)
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.