„Otevřu okno a vypustím ho ven, ne?“ Takto volnoletectví opravdu nefunguje. Podívejme se společně se zkušenou volnoletkyní a majitelkou devítiletého žaka Martinou Borikovou na krásy, ale i úskalí papouščího volného letu.
Ptáci létají, to ví už děti ve školce. Jedinci chovaní v zajetí však o možnost volně létat přišli (nepočítáme-li přelet z jedné místnosti do druhé). Někteří chovatelé se proto rozhodli vrátit do života svých opeřenců radost z volného letu a dali vzniknout volnoletecví, při němž se papoušci mohou volně pohybovat po venku. Volnoletci se shodují, že ptáci jsou díky tomu sebejistější, mají lepší fyzickou kondici a imunitu a také pevnější vztah s chovatelem. Přesto se vyplatí volnoletectví pečlivě zvážit.
Pro papoušky žijící v přírodě je volný let samozřejmostí, jenže na ty nečeká lehce nervózní chovatel doufající, že se jeho svěřenec vrátí v pořádku domů. Navíc letět pralesem je něco úplně jiného než kličkovat mezi cyklisty, auty a dráty elektrického vedení. Můžete namítnout, že některé druhy papoušků zavítají rády i do města, jenže ti jsou a) na let venku zvyklí, za b) na druhé straně města po nich zoufale nepátrá majitel. Pokud se tedy rozhodnete, že chcete svému opeřenci dopřát svobodu volného letu, máte před sebou vy i samotný letec dlouhou a náročnou cestu.
Prvně si musíte položit otázku, jestli je pro vás volnoletectví to pravé. I dobře vycvičený papoušek se občas „zblázní“ a odletí neznámo kam. Na vás pak bude nepodlehnout panice a s chladnou hlavou vyčkávat, případně zorganizovat pátrání. Jak varuje Martina Boriková: „Pokud nechcete, aby se váš papoušek ztratil, nikdy ho nepouštějte. Neznám volnoletce, kterému by alespoň jednou papoušek neuletěl a nespal přes noc venku.“
Další riziko představují dravci, vrány nebo třeba racci, kteří si mohou chtít hrát na „honěnou“ a netrénovaný papoušek pro ně nebude těžký soupeř. A to nemluvíme o nebezpečí ze strany aut, lidí a drátů elektrického vedení.
Naznáte-li, že jste ochotni tato nebezpečí podstoupit, musíte si položit druhou otázku: Hodí se na volnoletectví váš papoušek? Roli nehraje ani tak druh (nejčastěji létají arové a žakové, ale na své si přijde i korela), jako věk (s tréninkem byste měli začít už u mláděte) a povaha ptáka. Není příliš bázlivý, nebo naopak tvrdohlavý? Je ochotný s vámi spolupracovat? Nezbytnou podmínkou volnoletectví je oboustranná důvěra mezi vámi a zvířetem. Pokud nemáte se svým opeřencem zrovna nejlepší vztah, volnoletectví nezkoušejte.
Když dojdete k závěru, že je pro vás volnoletectví správnou volbou, měli byste co nejdříve začít s tréninkem. Nejprve si papoušek musí zvyknout na kšíry. Ty jsou spolu s bidlem a dlouhým provázkem nezbytným tréninkovým vybavením. Výběr provázku a kšír a zvykání papouška na jejich nošení představuje samostatnou kapitolu, která přesahuje rámec tohoto článku. Pro více informací doporučujeme článek Kšíry jsou základ na webu Uzavřená křídla.
Dalším důležitým krokem je výběr místa, kde budete s papouškem trénovat létání. Pro začátek zvolte volné prostranství, abyste na papouška po celou dobu jeho letu dobře viděli. Martina doporučuje např. fotbalová hřiště a malá soukromá letiště pro modeláře. Až si papoušek zvykne na pobyt venku, můžete zkoušet třeba městské parky s překážkami v podobě stromů a domů. Minimálně ze začátku však místa moc neměňte. Nové podněty představují pro zvíře stres a zvykání si na ně musí probíhat postupně.
Pojďme se nyní podívat na samotný trénink. Velkou počáteční výhodu vám dá skupinové létání se zkušenými volnoletci, od kterých bude moci váš papoušek „odkoukávat“ správné chování. Ostatně i vy budete ve společnosti dalších chovatelů určitě klidnější. Při hledání „spolulezců“ koukněte třeba do facebookové skupiny Martiny Borikové ŽAKO KONGO – vše o žakouších nebo spolku Nespoutaná křídla.
Hlavním účelem tréninku je seznamování se s venkovními podněty (stromy, budovy, lidé, hluk). Papouška v kšírách berte na vybrané místo a přivázaného na provázku ho pouštějte na krátké vzdálenosti. Učte ho přistávat na ruku, na bidlo, slétávat ze stromů a postupně prodlužujte vzdálenost a vybírejte složitější terén.
„Doba tréninku je hodně rozdílná, může trvat čtyři měsíce, nebo taky rok. Hodně záleží na tom, jestli svému papouškovi věříte na tolik, abyste ho pustili na volno. Já jsem svého žaka pustila až po ročním tréninku a myslím, že jsem udělala dobře. První roky se papoušek učí létat v terénu a vy se učíte s ním – odhadnout povětrnostní podmínky, počasí, místo…,“ radí Martina.
Volnoletectví zkrátka není chvilková záležitost, ale spíše životní styl vás i papouška. Snažte se nic neuspěchat, papoušci jsou silné osobnosti a každý vyžaduje jiný přístup. Někteří jedinci se to nenaučí nikdy, jiným může pobyt venku přinášet akorát stres. V žádném případě na papouška netlačte.
I ten nejlepší trénink však nezaručí, že si to papoušek během volného letu nenamíří jinam, než byste chtěli.
„Bohužel i já se nyní potýkám s problémem. Za poslední dva roky mi Oskar (žako šedý, pozn. red.) několikrát odletěl pryč z místa, kde to velmi dobře zná – příčina je neznámá, ničeho se nelekl a i kdyby ano, v takových situacích umí reagovat a vždy přiletí. Můj názor je, že ho začalo nudit létání na známých místech. Z ničeho nic prostě vyletí a letí rovně pryč. Vloni mi uletěl dvakrát, poprvé 12 km, podruhé 22 km. Letos zatím 2–3 km vzdušnou čarou. Spousta lidí mi říká, že by ho už nikdy nepustili, ale když vidím jak je spokojený, je to silnější,“ svěřila se Martina.
Při ztrátě papouška radí zkušená volnoletkyně využít sílu Facebooku a dát do všech „papouščích“ skupin, plus do skupiny obce, kde k úletu došlo, výzvu k pomoci při hledání. Ztrátu zvířete nahlaste také na obecním úřadě a obvolejte i hasiče, útulky a městskou policii. Čím více lidí se po papouškovi bude dívat, tím rychleji ho najdete.
Svoboda s sebou vždycky přináší rizika, a přesto po ní všichni toužíme, papoušky nevyjímaje. Aby však volnoletectví nenapáchalo více škody než užitku, nesmíte podcenit přípravu. Pokud vás téma zaujalo, zamiřte pro více informací na web Uzavřená křídla nebo se podívejte, zda se ve vašem okolí nechystá sraz volnoletců. Vidět šťastné papoušky naplno využívající jejich letecký potenciál je zážitek k nezaplacení.
Autor textu: Dominika Jandorová
Fotografie: Z archivu a se souhlasem Martiny Borikové
Zdroje: Uzavřená křídla, Avian Behavior
Publikováno:
21.9.2024 10:19
0 hlasy
Copyright 2024 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.