logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Vakcinace psa – proč je důležitá?

Vakcinace psa – proč je důležitá?
Vakcinace psa – proč je důležitá?

Vakcinace psů je jedním z nejzákladnějších preventivních opatření v chovech psů, který může chovatel svému zvířeti poskytnout.

Ze zákona je v České republice povinné očkování psů pouze proti vzteklině. Ostatní „doplňkové vakcíny“ mají ovšem také důležitou úlohu ve veterinární prevenci.

Při očkování je do těla zvířata vpravena tzv. vakcína. Ta obsahuje původce nemoci (ve formě neživých nebo pozměněných mikroorganismů) v množství, které není schopno onemocnění vyvolat. V těle tak dochází k imunitní reakci – zjednodušeně se takto imunitní systém naučí reagovat na vzniklou situaci a vytvořit si protilátky proti danému onemocnění. Při dalším setkání s těmito původci je už tělo připraveno a ví, jak s nimi bojovat. Onemocnění se tedy poté buď vůbec neprojeví nebo má pouze mírný průběh.

Proti jakým nemocním se psi očkují

Vzteklina (R – rabies)

Virové onemocnění napadající nervový systém zvířete. Mezi hlavní příznaky patří nadměrné slinění, agresivita, bolesti hlavy, ochrnutí. Onemocnění končí smrtí nakaženého. Jedná o tzv. zoonózu, tedy onemocnění přenosné ze zvířete na člověka.

V České republice je očkování psů proti vzteklině povinné ze zákona.

Díky plošným opatřením je od roku 2002 Česká republika vztekliny prostá.

Psinka (D)

Virové onemocnění, často končící smrtí. Nemoc napadá dýchací, trávicí, nervový a močopohlavní systém. Psinka bývá často nazývána jako tzv. nemoc tvrdých tlapek. U některých psů totiž dochází ke ztvrdnutí polštářků na tlapkách.

V případě, kdy je léčba nakaženého zvířete úspěšná, dožívá zvíře často s dlouhodobými následky, které ho doprovázejí po zbytek života.

Parvoviróza (P)

Virové onemocnění s vysokou mírou mortality vyskytující se často u neočkovaných štěňat. Nejčastější střevní forma nemoci se projevuje především krvavým průjmem, zvracením a následným rychlým hubnutím. Méně častá je poté srdeční forma, napadající tento orgán.

Jedná se o vysoce infekční onemocnění šířené nakaženými psími exkrementy.

Psí infekční hepatitida (H)

Virové onemocnění postihující játra, ledviny, plíce a oči zvířete. Hlavními příznaky je horečka, zvracení a průjem, ztráta chuti k jídlu a kašel. Při této nemoci může dojít i k náhlé smrti zvířete.

Psí parainfluenza (Pi)

Virové onemocnění nazývané také jako psí chřipka. Mezi základní příznaky patří suchý kašel, výtok z očí, rýma či jiné dýchací potíže.

Leptospiróza (L)

Bakteriální onemocnění napadající játra a ledviny. Nemoc je šířena hlodavci (převážně jejich močí) a projevuje se horečkou, bolestí svalů, ztrátou chuti k jídlu, průjmy a žloutenkou. Jedná o zoonózu.

Kromě výše zmíněných onemocnění lze psy očkovat ještě tzv. doplňkovými vakcinacemi. Jejich zařazení do očkovacího schématu je zcela na uvážení chovatele a stejně jako jiné mají za úkol zamezit vzniku daného onemocnění nebo zmírnit jeho průběh. Jedná se například o vakcinaci proti psincovému kašli, tetanu nebo lymské borelióze.

Kdy očkovat? 

Po narození jsou štěňata do určitého věku chráněna imunitou získanou od matky. Několik prvních hodin se jedná o protilátky získané přes placentu. Těchto protilátek je však malé množství, největší ochranu získává štěně po narození pitím mleziva (prvních 24 hodin je sliznice střeva narozených mláďat vysoce prostupná pro imunoglobuliny). Takto získaná imunita poskytuje štěněti ochranu do 6 až 12 týdnů věku.

Samotná vakcinace psů je prováděna podle tzv. vakcinačního schématu. Toto schéma znázorňuje průběh očkování – v jakém věku, kterou vakcínou je pes očkován.

První vakcinace je obvykle prováděna v 6.-9. týdnu života psa. Následuje přeočkování, tzv. první revakcinace ve věku 9.-12. týdnu života a druhá revakcinace ve 12.-15. týdnu.

Očkování proti vzteklině je prováděno až při druhé revakcinaci, doporučuje se proto bohatý sociální život štěněte ve formě skupinových akcí, cvičáků nebo společných venčení odložit až po této proceduře.

Protože vakcíny nepůsobí „navždy“, je třeba zvíře v pravidelných intervalech nechávat přeočkovat. Doba těchto revakcinací závisí na použité vakcíně, zpravidla se jedná o přeočkování jedenkrát ročně nebo jednou za tři roky.

Autor textu: Monika Kučerová

Fotografie: Adobe Stock

Zdroje: Státní veterinární správa

Publikováno:

16.1.2024 19:47

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist