Užovka růžkatá patří mezi nám dobře známé užovkovité (Colubridae) a ačkoliv má velmi mírnou povahu, při manipulaci s ní přijde vhod opatrnost. Umí totiž nepříjemně kousnout.
Užovku růžkatou (Philodryas baroni) najdeme ve volné přírodě pouze v Jižní Americe, v lesích a savanách Argentiny, Bolívie a Paraguaye.
Její štíhlé tělo může dorůst až do délky 2 metrů, přičemž samice bývají o něco větší než samci. Zbarvení bývá poměrně variabilní, nejčastěji narazíte na zelenou, ale někdy i hnědou nebo modrou užovku. Někteří jedinci mají na hřbetě a na bocích černé podélné pruhy a břišní část pod pruhy bílou nebo žlutobílou, někdy s odstíny zelené nebo modré. Nejcharakterističtější jsou však pro užovku růžkatou prodloužené rostrální šupiny, které tvoří malý ohebný nosní výčnělek (růžek).
Užovka růžkatá patří mezi stromové hady, proto mají zelení jedinci výhodu maskování. Skryti ve větvích stromů využívají svého bystrého zraku k pátrání po kořisti, kterou mohou být drobní hlodavci, malé ještěrky, ptáci a obojživelníci. Dospělí hadi pak někdy požírají i mladší zástupce svého druhu.
Pokud přemýšlíte nad chovem užovky růžkaté, určitě vás potěší její relativně nízké nároky na životní podmínky a denní aktivita. Naopak problémy může způsobit to, že je jedovatá. Většinou sice nebývá agresivní a nebezpečí spíše než kousnutím zahání vypouštěním páchnoucí látky z kloaky, není dobré se na její dobrosrdečnost příliš spoléhat. Na uštknutí byste pravděpodobně nezemřeli, čekala by vás však bolest, krvácení a otok.
Jestliže vás užovka růžkatá svou krásou již omámila, budete ji muset sehnat pořádné terárium (přeci jen je to dvoumetrový had) o rozměrech alespoň 1,5 (délka) x 0,8 (šířka) x 0,8 (výška) metru.
Užovka růžkatá je sice stromová, ale občas tráví čas i na zemi, kde by proto měla být alespoň 2,5-5 centimetrů vysoká vrstva substrátu. Ten by měl ideálně imitovat přirozené prostředí, tedy písek nebo jemně písčitou půdu. Ze substrátu denně odstraňujte trus a močůvku a kompletně jej vyměňte každé 3-4 měsíce.
Jelikož užovka ráda leze po výškách, nezapomeňte přidat několik silnějších větví a živou nebo umělou zeleň, která ji poskytne úkryt. Co naopak vynechat můžete, jsou další hadi. Užovka růžkatá totiž není zrovna společenský druh, navíc byste potřebovali podstatně větší terárium.
Pokud chcete, aby se had cítil opravdu dobře, pořiďte mu UVB žárovku. UVB dodává užovkám veškerý vitamin D, který jejich tělo potřebuje, stimuluje lepší chuť k jídlu a podporuje přirozený hormonální rytmus. V létě sviťte 13 a v zimě 11 hodin denně. Co se týče teploty, přes den by se měla pohybovat kolem 28-32 °C, v noci klesnout až na 20 °C. Vlhkost je v přirozeném prostředí tohoto druhu nízká, proto i v teráriu stačí průměrná vlhkost pod 50 %. Zajistí ji lehké zamlžování výběhu pomocí rozprašovače 3-6x týdně (v závislosti na větrání).
Stejně jako ostatní hadi, živí se i užovka živočichy. Krmit ji můžete myšmi, potkany a pro zpestření také křepelkami, kuřaty či žabím masem. Potrava by měla tvořit přibližně 10 % hmotnosti hada nebo maximálně 1,5násobek jeho šířky.
Pokud nechcete podávat kořist živou, využijte mraženou. Rozmrazte ji v plastovém sáčku v teplé vodě a poté užovce nabídněte pomocí pinzety. Vylíhlému mláděti dávejte potravu jednou za 5 dní, staršímu mláděti jednou za 7 dní a dospělému jedinci jednou za 7-10 dní. A přestože užovka růžkatá dává přednost pití vody z listů, nezapomeňte na misku s čistou vodou.
Autor textu: Dominika Jandorová
Fotografie: Adobe Stock
Zdroje: Animal Diversity Web, Zoo Plzeň, Elaphe, Reptile Supply
Publikováno:
7.1.2024 14:20
1 hlas
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.