Jedním z největších strašáků všech majitelů psů je bezesporu torze žaludku. Závažné akutní onemocnění, které bez včasného zásahu chovatele končí často smrtí zvířete.
Jak torzi rozpoznat a čemu se může chovatel vyvarovat, aby tomuto onemocnění předešel?
S torzí žaludku se můžete setkat snad u všech plemen psů. Nejčastěji onemocnění ovšem postihuje plemena velkých a těžkých psů, s hlubokým hrudníkem, jako je bernardýn, německá doga nebo například dobrman. Roli hraje pravděpodobně i genetika.
Jedním z významných faktorů, který má vliv na vznik torze bývá označována nevhodná výživa psů (především krmení většího množství krmiva, jenž kvasí) a nadměrný pohyb těsně po přijímání krmiva. Roli může hrát také příliš horlivé přijímání potravy – hltání.
Při torzi dochází k přetočení žaludku (jak již z názvu vyplývá). Vstup i výstup do žaludku je přetočením zaškrcen, žaludeční obsah v přetočeném žaludku kvasí, dochází také k omezení krevního oběhu.
Torzi žaludku není v její počáteční fázi příliš snadné odhalit. Je to dáno především tím, že příznaky torze se zpočátku příliš neliší od zcela běžných projevů či symptomů méně závažných onemocnění.
Majitelé mohou u zvířete pozorovat vzrůstající nervozitu. Pes obtížně dýchá, břicho je bolestivé, nafouklé a tvrdé, nadměrné slinění je doprovázeno zvracením, případně snahou zvracet. Později se může objevit svalový třes. V další fázi přichází selhání dýchání, zvíře se dostává do šoku, který bez včasného zásahu veterináře často končí smrtí
Jak tedy poznat, že se jedná zrovna o tolik obávanou torzi žaludku? Základem by měla být anamnéza zvířete a dané situace, která příznakům předcházela. Dostal pes v nedávné době krmivo? Hltal? Byl po pozření krmiva alespoň hodinu a více v klidovém stavu? Neskákal, neválel se, neběhal, nesportoval? Pokud si alespoň na dvě otázky odpovíte ano, je načase zpozornět.
Bolestivost a nafouklost břicha je možné jemně zkontrolovat pohmatem. Pomůckou může být také kontrola sliznic. Pokud jsou jindy růžové sliznice dutiny ústní nyní bledé, opět zpozorněte. V domácích podmínkách je možné také vyzkoušet tzv. CRP (návrat krve do kapilár). Odhrňte horní pysk a přitlačte prst na dáseň psa. Okolí se zbarví do bílé/světle růžové barvy. Jakmile prst z dásně sundáte, sliznice by se měla ihned vrátit zpět do původní růžové barvy. V případě, že se tak neděje, věnujte situaci pozornost.
Aby byla terapie tohoto onemocnění efektivní, je třeba ji provést okamžitě. Pokud jste tedy dospěli k názoru, že váš pes trpí torzí žaludku, je načase na nic nečekat a okamžitě vyhledat pomoc veterinárního lékaře. To stejné platí i v situaci, kdy si nejste naprosto jistí. V případě torze žaludku totiž hrajete doslova o minuty.
Veterinární lékař na základě anamnézy, příznaků a klinického vyšetření torzi potvrdí nebo, v lepším případě, vyvrátí. Při diagnostikování torze žaludku je nutná okamžitá operace pacienta, umožňuje-li to jeho zdravotní stav. Během ní je žaludek navrácen zpět do původní polohy za současného přichycení (přišití) ke stěně břišní.
Následná rekonvalescence trvá několik týdnů a jejím cílem je opětovné navykání trávicího systému na potravní složku krmiva. Pacientům jsou podávány infuzní roztoky, tekutiny a dietní potrava.
Nejlepším možným řešením je samozřejmě pečlivě dbát na prevenci vzniku torze žaludku a snažit se vyvarovat všem spouštěčům onemocnění.
Jedním z možných preventivních řešení může být operativní zákrok, během něhož dochází k přišití žaludku ke stěně břišní. Tato operace ovšem zcela neeliminuje vznik možné torze, ale může snížit pravděpodobnost jejího výskytu. Nicméně se jedná o operační zákrok, a i ten s sebou přináší vždy jistá rizika.
Další z možností, jak se snažit torzi žaludku předcházet, je dodržování několika preventivních opatření. Ta zahrnují zejména následující:
- Dodržujte naprostý klid zvířete po krmení (nejméně alespoň 1 hodinu, ideálně 2 hodiny po krmení), zabraňte hraní, skákání, sportu nebo jiné fyzické aktivitě
- Nekrmte psa ihned po větší fyzické aktivitě
- Rozdělte krmivo alespoň do dvou krmných dávek
- Zabraňte hltání potravy, pokud pes hltá, použijte protihltací misky
- Věnujte výběr kvalitní stravě
- Dejte pozor, aby pes po krmení nevypil příliš mnoho vody najednou
Autor textu: Monika Kučerová
Fotografie: Adobe Stock
Publikováno:
9.4.2025 19:03
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.