Šváb smaragdový (Corydidarum magnifica) pochází z Vietnamu a jižní Číny, kde se obvykle pohybuje pod listovým opadem nebo na kůře stromů. Na rozdíl od fádního, tmavě hnědého švába obecného má šváb smaragdový kovově lesklý exoskelet, který se v závislosti na dopadu světla třpytí zelenou až měděnou barvou. Tento druh dorůstá až 3 cm, přičemž samičky jsou větší a silnější. Křídla mají pouze samci, spíše než na létání je však využívají k plachtění.
Šváb smaragdový bývá aktivní přes den a skvěle leze po stromech i hladkých površích, což pro chovatele už tak skvělé není. Švábí terárium musíte pečlivě zabezpečit proti útěkům. Rády unikají také 3 mm dlouhé mladé nymfy, které se protáhnou sebemenší skulinkou, proto se vyplatí připevnit horní část terária pěnovým těsněním. Zároveň však v ubikaci musí dobře cirkulovat vzduch, větrací otvory na víku zakryjte jemnou síťovinou.
A jak velké by vlastně takové terárium mělo být? Pro chovnou skupinu s 10 jedinci vám budou stačit rozměry 30x20x20 cm. Samozřejmě jak bude přibývat švábů, musíte zvětšovat i ubytování.
Na dno terária dejte 5–10 cm substrátu, použít můžete směs listí a tlejícího dřeva, kokosové vlákno nebo rašeliník. Švábům vytvořte několik úkrytů, třeba ze stromové kůry. Protože rádi šplhají, přidejte i několik větviček. Vlhkost v teráriu by se měla pohybovat mezi 50–70 %, čehož docílíte rosením jednou denně. Teplotu udržujte mezi 22–29 °C. Na osvětlení nemají švábi žádné speciální nároky.
Hlavní složku potravy pro šváby smaragdové tvoří pyl a lišejníky. Rádi mají také sladké ovoce, jako je mango, meloun, banán a jablko. Aby byl jejich jídelníček kompletní, nesmí chybět bílkoviny, které najdete třeba v komerčně prodávaných krmných směsích. Vodu si švábi budou brát z kapek postřiku.
Protože samice žijí výrazně déle než samci (samci 5–7 měsíců, samice dvakrát déle), udržujte v chovné skupině různá vývojová stádia, aby samice mohly přivést mláďata na svět opakovaně.
Po oplození trvá 4–6 měsíců, než se narodí mladé nymfy, v jednom vrhu se jich nachází 18–20. Matka schovává nymfy do jejich prvního svlékání pod svým tělem, čímž je chrání před případnými predátory. Nymfy můžete chovat společně s dospělci, jelikož ani samci vůči nim nebývají agresivní. Pohlavní dospělosti dosáhnou za 6–9 měsíců (samci o měsíc dříve než samice).
Dokud nejsou švábi pohlavně dospělí, rozeznáte samice od samců podle subgenitální plošky (místo pod pohlavními orgány). Jeden velký segment na špičce je vždy samičí, dva menší segmenty samčí. V dospělosti bývají samci štíhlejší a okřídlení.
A až se zděsíte při pohledu na zbytky čehosi, co kdysi bývalo švábem, ujistěte se, že nejde pouze o svlečku. Švábi totiž svlečený exoskelet nežerou a ten tak „straší“ v teráriu do té doby, než ho uklidíte.
Autor textu: Dominika Jandorová
Fotografie: Adobe Stock
Zdroje: Exuvium, Amino Apps / Reptiles, Roach Crossing
Publikováno:
8.9.2024 11:17
1 hlas
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.