Vrcholový jezdecký sport klade obrovské nároky na výkonnost koní, točí se v něm velké peníze, jezdí se o prestižní tituly, úspěchy mohou rozhodnout o celé životní kariéře jezdce, neúspěchy zrovna tak. Pod tímto tlakem snadno dochází k tomu, že se koně nutí k výkonům bez ohledu na jejich psychickou a fyzickou pohodu, pro násilné chování se hledají omluvy a působení bolesti zvířatům se přehlíží a toleruje. Letní olympijské hry v Paříži 2024 mají tento trend ukončit.
V reakci na incidenty při jezdeckých disciplínách na LOH v Tokiu byla vytvořena odborná komise, která připravila konkrétní návrhy pro zlepšení welfare koní. Více o tom, co změnám předcházelo, se dočtete v první části článku ZDE.
Seznam 46 doporučení, jejichž dodržení má zlepšit welfare koní v rámci jezdecké části olympijských her, je rozdělený do několika částí.
Na úvod se zpráva francouzské Národní komise zaměřuje na zajištění bezpečnosti, pohodlí koní a fyziologicky vhodného krmiva. Požaduje poskytnout dostatek prostoru pro práci i odpočinek (k pastvě, lonžování a opracování, paddocky atd.) v takové formě, která zaručí bezpečí všech zúčastněných a zamezí biologickým hrozbám (přenos nákaz atd.), zajistit dostatečně prostorné boxy (o straně min. 4 m), dostatečně vysoké, s dobrou ventilací či klimatizované, s pro koně známým materiálem ke stlaní, a dále zajistit dostatek sena (vlákniny), aby bylo možné krmit několikrát denně nebo ad libitum.
Aby nedocházelo k vědomému přehlížení problémů ze strany hodnostářů, rozhodčích a stewardů FEI, doporučuje se ustanovit Komisi welfare, jenž by sestávala z nezávislých odborníků, kteří by se mohli volně pohybovat ve všech prostorách koňské části olympiády. Rovněž se má přísně dodržovat stávající pravidlo, které říká, že při odchodu z arény nebo závodiště na konci soutěže nesmí ke koni nikdo dřív, než ho zkontroluje stanovený steward FEI.
Komise doporučuje zlepšit kontrolu nadměrně dotažených nánosníků a podbradních řetízků, stanovit přesnější měření a provádět je namátkou během tréninku a opracování, a také systematicky při příchodu nebo na odchodu ze soutěže. Dále chce přehodnotit seznam výstroje, která by svou kreativní povahou mohla koni způsobit bolest nebo nepohodlí, a v soutěži ji zakázat.
Bodově by mělo jít o následující:
- Vytvořit seznam povolených nánosníků.
- Zakázat ve všestrannosti páková/roubíková udidla, hlavně v kombinaci s mexickým nánosníkem.
- Zakázat tandemová a kombinovaná udidla, kroucená udidla, dvojitá udidla a všechna udidla, která neodpovídají welfare koně, sestavit seznam povolených udidel.
- Zakázat současné použití martingalu a pákového udidla v celém olympijském areálu.
- Zakázat použití průvlečných otěží v celém olympijském areálu.
- Zakázat použití šlachovek na zadních nohách, zlepšit kontrolu utažení strouhaček a přehodnotit jejich povolení.
- Pořídit videozáznam kontroly výstroje o ochranných prvků u každého koně před soutěžemi.
- Povolit pouze jedno použití bičíku v soutěži a dvě při opracování.
- V drezuře povolit jízdu bez ostruh, jak je to možné u všech ostatních disciplín.
- Zakázat ochranné břišní pásy.
Kromě klasických “kondiček” a důkladné antidopingové kontroly je doporučeno také namátkově kontrolovat hyposenzitivitu, hypersenzitivitu a termograficky testovat aspoň 10 % koní po každé soutěži. Zakázat intravenózní podávání jakýchkoli látek nejméně 14 dní před oficiálním zahájením soutěží do konce soutěží, bez možnosti výjimky, a vyloučit ze soutěží koně, jejichž zdravotní historie není optimální (např. zranění kosti, vazů nebo svalů, které vedly k dlouhodobé nečinnosti).
Sporným bodem může být okamžité ukončení jízdy při jakkoli slabé stopě krvácení u koně a jeho vyřazení z dalších soutěží. Naopak velmi přínosné (ale také nákladné) je doporučení umožnit příjezd koní nejméně 15 dní před začátkem soutěží, dát jim čas na odpočinek po přepravě a k aklimatizaci na místní podmínky.
Významná část nových doporučení se dotýká i pravidel pro jednotlivé jezdecké disciplíny. Zastánce welfare potěší hned první důrazný bod v drezuře: Zakázat ohnutí za vertikálu (hyperflexe) na celém území olympijského areálu a případně uložit okamžité sankce ve všech disciplínách.
V parkurech by se mohla snížit zátěž koní zařazením individuálních soutěží pod týmové, v cross-country se doporučuje, aby byl celý kurz vybaven 100% rozložitelnými překážkami, a také aby byla kontrolována kvalita dráhy povolenými měřidly (a začala se testovat i nová patentovaná měřidla pro všechny jezdecké povrchy).
Pozitivní pro koňské i lidské atlety jsou také navrhované změny pro jezdeckou části pětiboje: Každému jezdci bude přidělen jiný kůň, aby se zamezilo tomu, že jeden kůň pojede vícekrát.
Páry se mají losovat 24 hodin před soutěží, aby se spolu jezdec a kůň mohli seznámit, a výška překážek má být snížena na maximálně 110 cm.
Nejlepší slova na závěr vychází přímo ze zprávy, kterou francouzská Národní komise adresuje Olympijskému výboru: „Tato doporučení budou některým profesionálům připadat nadbytečná, některým ochráncům zvířat nedostatečná. To nepochybně znamená, že jdeme správným směrem, s rozumem a bez excesů, že hledáme rovnováhu, která koním, jezdcům, týmům, organizátorům a Francii umožní užít si krásu Olympijských her v Paříži v roce 2024 pod taktovkou welfare koní.”
Doufejme, že tomu tak skutečně bude, a že nás nečeká soumrak jezdeckého sportu…
Autor textu: Ing. Jana Lacková, EPS
Fotografie: Samphotostock
Publikováno:
7.10.2023 20:39
0 hlasy
Copyright 2024 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.