logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Chov skinny morčat

Chov skinny morčat
Chov skinny morčat

Toužíte po netradičním mazlíčkovi, který vás zaujme hned na první pohled? Je komunikativní, hravý, společenský, nemusí se venčit a je naprosto unikátní?  Představuji vám skinny morče.

Kdo je skinny morče?

Jedná se o poměrně nové plemeno morčete, které mezi ostatními druhy zcela vyniká a pomaličku se začíná těšit stále větší oblibě chovatelů. Toto zcela originální zvířátko bylo uměle vyšlechtěno v laboratořích na dermatologické pokusy. Jeho laskavá a citlivá povaha mu však otevřela cestu do srdcí mnoha milovníků zvířat. Jak nám sám název napovídá, jedná se o bezsrstou mutaci s hebkou kůží a nepatrným osrstěním v oblasti čumáčku a paciček. Pokud tedy trpíte alergií na zvířecí srst, může být pro vás adopce skinny morčete skvělou volbou. Na rozdíl od druhého bezsrstého plemene baldwin se rodí skinny mláďata již zcela holá.

Vybrat si můžete z celé řady barevných mutací včetně vícebarevných variant. Průměrná délka jejich života se pohybuje kolem 6 let. Stavbou těla i hmotností se výrazně neliší od svých osrstěných příbuzných. Zato bývají mnohem více mazlivější, komunikativnější a inteligentnější. Z tohoto důvodu bychom je měli chovat vždy minimálně po dvou. V případě chovu pouze jednoho jedince, muže docházet (i přes častý lidský kontakt) k osamělosti a depresivním stavům. Mezi bezproblémový vztah většinou patří soužití dvou samic či kastrovaného samce se samicí. Dva samci si spolu mohou i nemusí rozumět. Vždy u nich však platí, že by se měli znát už od mláděte a v budoucnu by se k nim již nemělo pořizovat další zvíře.

Správná péče jako základ šťastného života

Klasická péče o tohoto mazlíčka se od péče o osrstěné morče v mnohém neliší. Přesto je zde však několik úskalí, které jsou o něco náročnější. Z tohoto důvodu není toto plemeno příliš vhodné pro začátečníky.

Vzhledem k absenci srsti jsou tato zvířata mnohem více náchylná k teplotním výkyvům, sluníčku či průvanu. Poměrně snadno nastydnou, onemocní či se spálí od slunečního sluníčka. Je tedy podstatné udržet je v příjemném teple. Z tohoto důvodu se v žádném případě nehodí pro chov pouze ve venkovním prostředí. Velký pozor si také musíme dát na ostré hrany, které by mohly jemnou kůži poranit. Stejně tak důležitá je i pravidelná péče o rychle rostoucí drápky, abychom předešli jejich vzájemnému zranění.

Skinny morčata mají také mnohem větší predispozice k srdečním chorobám, snížené imunitě a ke kožním plísňovým či parazitickým onemocnění, proto se pro chov doporučují jako podestýlka bezprašné hobliny či textil. Zcela nevhodná je podestýlka obsahující ostré traviny jako je tomu kupříkladu u slámy, o kterou by se mohli poranit. Tato lehká zranění se však hojí velmi rychle (někdy i do 24 h).
Minimální rozměry ubikace pro dvě morčata jsou 100 cm. Obydlí musí být umístěno v místě bez průvanu a přímého slunečního svitu. Musí v něm být zajištěná dostatečná cirkulace vzduchu a tepla. Mezi základní vybavení pro chov patří napáječka, miska na krmení, domeček a pelíšek, který poskytne zvířeti teplo.

U zdravého morčete se nedoporučuje potírání kůže krémy či oleji. Pokožka si sama produkuje dostatečné množství mazu, které jeho potřeby zcela pokryje.

Nahatý otesánek

Kromě absence srsti se skinny morčata vyznačují také zrychleným metabolismem, který jim pomáhá udržovat jejich tělesnou teplotu. Právě z tohoto důvodu je důležité morčata pravidelně a častěji krmit a s tím je samozřejmě spojený také častější úklid jejich příbytku. Říká se, že nahaté morče sní 3x víc potravy než osrstěné. Jejich apetit je tedy opravdu velký a s chutí se pustí do sena (mělo tvořit 80 % jejich stravy), vhodné zeleniny, ovoce, bylinek, čerstvé trávy, směsí či granulí. Žádoucí je jim také podávat větvičky z ovocných stromů, které slouží k obrušování zubů. Stejně jako ostatní morčata si ani tento druh nedokáže sám vytvořit vitamín C a musí jej přijímat v pestré stravě či mu jej můžeme pomocí vitamínového doplňku pro zvířata rozpustit ve vodě. Neustálý přístup k napáječce s čerstvou vodou, by měl být vždy naprostou samozřejmostí.

Autor textu: Zdeňka Kudová

Fotografie: AdobeStock

Publikováno:

12.11.2023 18:14

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist