logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Obří kobylka jako domácí mazlíček: Co potřebuje Siliquofera grandis ke spokojenému životu?

Obří kobylka jako domácí mazlíček: Co potřebuje Siliquofera grandis ke spokojenému životu?
Obří kobylka jako domácí mazlíček: Co potřebuje Siliquofera grandis ke spokojenému životu?

Obří kobylky Siliquofera grandis se můžete buď bát, nebo ji obdivovat. A my jsme pro tu druhou možnost. Navzdory silným kusadlům jde totiž o mírného tvora vhodného k domácímu chovu. 

Rod Siliquofera zahrnuje pouze jediný druh - Siliquofera grandis. Tyto impozantní kobylky připomínající velký list dorůstají délky mezi 10-13 cm, jejich rozpětí křídel dosahuje 25-27 cm a vážit mohou více než 30 g. Ve volné přírodě se S. grandis vyskytuje v korunách deštných pralesů Nové Guineje, přilehlých ostrovech a vzácně také v Austrálii, v odlehlé oblasti Iron Range.  

Cvrlikající list 

Jde pravděpodobně o noční živočichy, kteří se v pralese plném nebezpečí spoléhají hlavně na své maskování. Aby neporušili iluzi listu, šetří pohyby, ale pokud je vystrašíte, mohou také skákat a kousat. 

Snaha vydávat se za listy vede i k velmi zvláštnímu chování nymf. Ty používají skákací nohy k tomu, aby vystřelovaly své exkrementy na metry daleko. Činí tak zřejmě proto, aby je pach neprozradil před predátory. 

Jako ostatní kobylky, i tyto vydávají poměrně hlasitý zvuk pomocí stridulačního aparátu a rychlého kmitání křídel. Prostřednictvím zvuků a vibrací komunikují se zástupci svého druhu i zastrašují predátory. 

Platba za sex

Při páření samec předává samici “dar” v podobě spermatického obalu spermatoforu obohaceného o bílkoviny. Tuto bílou výživnou hmotu samička po ukončení kopulace sežere, čímž získá sílu na kladení většího počtu vajíček a život samce zůstane ušetřen. 

Podle studie Korsunovskaya a kol. může samice během svého života naklást až 370 vajíček, která jsou 13,5?-14 mm dlouhá a 2,6?-3,6 mm široká. Larvy se líhnou asi po 2,5?-3 měsících a po dalších zhruba 3 měsících procházejí posledním svlékáním, během kterého se objevují i křídla. Dospělé kobylky pak mohou žít déle než rok.

Impozantní domácí hlídač

Chovatelé si S. grandis oblíbili pro její velikost i nenáročnost chovu. Obří kobylka najde uplatnění také jako domácí hlídač, nejeden zloděj při pohledu na hmyz, který jako by vypadl z pravěku, raději zvolí ústup.

Velká kobylka samozřejmě potřebuje i velké terárium, pro dospělý pár si pořiďte terárium o velikosti minimálně 45x45x60 cm. Doporučuje se používat pouze terária ze skla, plastu nebo kovového pletiva, protože kobylky snadno prokousnou látkovou síť. Substrát by měl být vysoký asi 10 cm a může ho tvořit kokosové vlákno, nehnojená vrchní vrstva zeminy nebo směs písku. Do terárie nezapomeňte umístit větvičky, na které se kobylky zavěšují během svlékání. 

Larvy i dospělci se živí hlavně ostružinovými listy, ale s velkou chutí žerou i jablka, mrkev, salát, pampelišku a mnoho dalších rostlin. Při krmení sladkými jablky se jim voda v tlamě sbíhá tak, že kape dolů. Substrát i ostružiníky je třeba denně rosit, aby kobylky mohly kapky vody olizovat. Ideální teplota by se ve dne měla pohybovat mezi 25-28 °C a v noci mezi 22-24 °C. Režim svícení by měl být 12/12 hodin.

Nakladená vajíčka můžete inkubovat přímo v substrátu, malé kobylky se narodí do 3 měsíců. Nymfy potřebují k životu světlo a vlhkost. Nedávejte je na přímé sluneční světlo, ale na světlé místo nebo pod žárovku. Dostatečná vlhkost pak zajistí, že při svlékání nedojde k deformaci. 

Autor textu: Dominika Jandorová

Fotografie: Samphotostock

Zdroje: Small Exotic Farm, Olga S Korsunovskaya, Biology, sounds and vibratory signals of hooded katydids (Orthoptera: Tettigoniidae: Phyllophorinae), 2020, Freunde der Zoologischen Staatssammlung München, Cairns Post, Isopods Mania, Keeping Insects, MiniBeast Wildlife

Publikováno:

22.11.2023 20:13

2 hlasů

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist