logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Pancéřníčci vám pomůžou s čištěním akvária. Na oplátku budou chtít klidné spolubydlící

Pancéřníčci vám pomůžou s čištěním akvária. Na oplátku budou chtít klidné spolubydlící
Pancéřníčci vám pomůžou s čištěním akvária. Na oplátku budou chtít klidné spolubydlící

Pancéřníčci jsou nenároční, klidní, mírumilovní a tím pádem i vhodní pro začínající chovatele. S trochou nadsázky můžeme říci, že v akváriu  plní roli „popelářů“, protože potravu sbírají ze dna a podílí se tak na čištění vody. 

Rod pancéřníček (Corydoras) obsahuje přes 170 druhů a další budou s postupující klasifikací jistě přibývat. Všechny druhy pochází z Jižní Ameriky, kde se vyskytují v pomalu tekoucích vodách od východních And až po pobřeží Atlantského oceánu.

Označení Corydoras tvoří dvě řecká slova – corys (přilba) a doras (pancíř) – a odkazuje na kostěné destičky, které mají pancéřníčci po celé délce těla. Kromě „pancíře“ chrání drobné rybky (jejich délka se pohybuje mezi 2,5–12 cm) i ostny v ploutvích, které mohou produkovat slabý jed (jinými slovy, nesnažte se je chytat holýma rukama).

Většina druhů pancéřníčků se pohybuje v hejnech několika stovek až tisíců jedinců a hledá si potravu v písku, štěrku nebo detritu. Jejich hlavní potravou je hmyz a jeho larvy, nepohrdnou ani rostlinnou hmotou a masem uhynulých ryb. Pozoruhodná je dlouhověkost pancéřníčků, průměrný věk 5 let dalece překonal zástupce pancéřníčka zeleného, který se v zajetí dožil 27 let. Mezi nejoblíbenější druhy chované v zajetí patří kromě již zmíněného pancéřníčka zeleného (C. aeneus), pancéřníček skvrnitý (C. paleatus) a pancéřníček panda (C. panda).

Kamarádi do akvária

Ideálními společníky pancéřníčků jsou další pancéřníčci, proto je chovejte v alespoň šestičlenné skupině. Mezi další mírumilovné ryby, které si s pancéřníčky rozumí, patří tetry a živorodky. Naopak je nedávejte dohromady s většími cichlidami a krunýřovci. Sami pancéřníčci jsou pak nebezpeční pro malé krevetky.

Příprava akvária 

Menším druhům pancéřníčků stačí akvárium o objemu 75 l, nejlépe však uděláte, když sáhnete po větším, zhruba 110l. Akvárium by mělo být dobře kryté, pancéřníčci se totiž občas vydají k hladině nadechnout se atmosférického vzduchu a hrozí, že by mohli vyskočit. 

Na dno dejte 5cm vrstvu substrátu. Substrát zvolte jemný, např. písek nebo štěrk s oblými hranami, aby se v něm pancéřníčkům dobře hledala potrava a zároveň si nepoškodili vousky. Rybky budou rády i za živé rostliny a různé dekorace, které jim poskytnou úkryt a místo k odpočinku.

Voda by měla mít optimálně pH 6–8, tvrdost 5–19 °dGH a teplotu 23–27 °C. Důležité je, aby podmínky zůstávaly víceméně neměnné. Dobrou filtrací a pravidelným čištěním (každý týden vyměňte 10 % vody) udržujte hladinu amoniaku a dusitanů na 0 ppm. 

Čím pancéřníčky krmit?

Přestože jsme v úvodu tyto při dně se pohybující ryby nazvali „popeláři“, neznamená to, že by se měly živit jen zbytky. Aby dostaly dostatek živin, musíte je krmit stejně jako jiné druhy. Vhodné jsou krmné tablety a mražené i živé nitěnky. Potravu podávejte 1–2krát denně a pouze tolik, kolik ryby zkonzumují během 2–3 minut.

Odchov dalších generací

Rozmnožit pancéřníčky je relativně snadné. Popíšeme si odchov u pancéřníčka skvrnitého, i u ostatních druhů se však postupuje velmi podobně. Před samotným třením je důležité rozlišit samce od samic. Samice jsou obvykle větší a zavalitější, zatímco samci menší a štíhlejší. Po identifikaci přendejte dva samce a jednu samičku do samostatné nádrže o objemu cca 10 l, s kvalitní filtrací, jemným pískem a 1–2 širokolistými rostlinami. Pokud se ryby nechtějí třít, můžete snížit hladinu vody o 30–40 % a po 5 dnech ji doplnit čerstvou, chladnější vodou.

Když je samice připravena, jeden ze samců se před ní postaví do tzv. polohy T, při které oplodňuje jikry uložené mezi břišními ploutvemi samice. Následně samice jikry přilepí na stěny akvária, případně listy rostlin. Po tření dospělé ryby odlovte, aby jikry nesežraly. Plůdek se líhne za 2–5 dní, v závislosti na teplotě vody. Teplejší voda urychluje vývoj, na druhou stranu, plůdek se nemusí stihnout dostatečně vyvinout.

Když plůdek spotřebuje živiny ze žloutkového vaku, přemístěte jej do menšího prázdného akvária a krmte mikrami (háďátka živorodá), larvami žábronožky solné nebo speciálním práškovým krmivem pro potěr. Jakmile plůdek povyroste, může přijímat i drobné korýše jako jsou dafnie.

Pancéřníčci se stejně dobře mohou rozmnožit i ve společném akváriu s dalšími druhy. V tom případě se ovšem jikry mohou snadno stát potravou spolubydlících nebo i samotných rodičů. Pokud chcete vajíčka zachránit, opatrně je podeberte třeba kreditní kartou a přemístěte do samostatné nádrže. 

Autor textu: Dominika Jandorová

Fotografie: Adobe Stock

Zdroje: Aquarium co-op, Aqueon, Aquarium Care Basics, Aquarium Source

 

Publikováno:

7.8.2024 18:36

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist