Ze záhrobí na výsluní. I tak by se dala popsat cesta pagekona řasnatého. Dlouho byl považován za vyhynulého. Poté, co byl znovu objeven, se rychle stal miláčkem chovatelů.
Pagekonovi řasnatému (Correlophus ciliatus), původem z Nové Kaledonie, se povedlo to, co málokomu. Vstal z mrtvých. Poprvé ho v roce 1866 popsal francouzský zoolog Alphonse Guichenot, nicméně až do roku 1994 byl považován za vyhynulého. Pak se pagekon řasnatý znovu objevil.
Pagekona řasnatého, dorůstajícího délky přes 16 cm, charakterizují malé výstupky (“řasy”), které vyrůstají nad očima a táhnou se podél hlavy přes hřbet až ke kořeni ocasu. Vyskytuje se v mnoha zbarveních, včetně šedé, hnědé, červené, oranžové a žluté různých odstínů. Mezi chovateli je obzvláště ceněná barevná forma Dalmatin.
Je to tvor s noční aktivitou pohybující se převážně v korunách stromů. V případě ohrožení “odhazuje” ocas, odlomená část už nedorůstá. Živí se ovocem, nektarem, pylem a hmyzem.
Pohlaví jedince lze poznat až u zvířat starších půl roku. Samečci mají pod ocasem 2 hemipenální kapsy, nad kloakou linii šupin s malými póry a starší samce poznáte i podle výrazné boule nad kloakou.
O reprodukčním chování ve volné přírodě toho moc nevíme, v zajetí však s rozmnožováním problémy nebývají. Samice si může uchovávat sperma po dobu několika měsíců, což jí umožňuje vyprodukovat několik snůšek vajec po jednom páření. Vejce klade jednou za měsíc, a to vždy dvě. Nově vylíhlá mláďata přijímají potravu většinou až po prvním svlékání, do té doby se spoléhají na zbytky žloutkového vaku. Pagekoni řasnatí se dožívají 10 až 20 let.
Organizace CITES řadí pagekony řasnaté mezi zranitelné a Nová Kaledonie zakázala jejich vývoz. Po znovuobjevení v 1994 se však pár jedinců přeci jen dostalo do Severní Ameriky a Evropy a položili základy první linie a následně i těch dalších chovaných v zajetí.
Chovatelé si tento druh oblíbili z jednoho prostého důvodu. Pagekon řasnatý je nenáročný. Pokud s chovem ještěrů teprve začínáte, představuje pagekon řasnatý skvělou volbu. To však neznamená, že byste chov pagekona měli brát na lehkou váhu. I on potřebuje vhodné prostředí, stravu a péči.
Dalším plusem je jeho učenlivá povaha. Pořád je to však plaz a při manipulaci s ním se vyplatí opatrnost. Pokud byste si ho chtěli vzít do náruče, což pagekoni obecně moc rádi nemají, může se od vás pokusit odskočit a zranit se při tom. Kouše výjimečně při pocitu ohrožení, kousnutí ale nebolí ani nezpůsobuje krvácení.
Samci pagekonů jsou silně teritoriální, proto chovejte vždy jen jednoho, případně k němu přidejte 1-2 samice, plánujete-li pagekony rozmnožovat. Samic můžete chovat víc pohromadě (nejčastěji dvě). Vhodný prostor pro jednoho pagekona by měl mít rozměry alespoň 40 x 40 x 60 cm, pro 2-3 jedince minimálně 60 x 60 x 100 cm. Protože jde o druh žijící v korunách stromů, nejdůležitějším rozměrem je výška.
Do výběhu dejte dostatek skutečných nebo umělých větví, rostlin či korkové kůry, aby měl váš pagekon po čem šplhat. Jako substrát můžete použít papírové utěrky, novinový papír, rašelinu, nebo směs rašeliny a písku v poměru 4:1.
Co se týče osvětlení, je pagekon řasnatý skromný. Vzhledem k tomu, že to je noční živočich, nepotřebuje speciální UVB osvětlení. Pokud nebudete mít terárium v chladné místnosti, obejdete se i bez topení. Během dne vyhovuje pagekonům teplota kolem 22 až 26,5 °C. V noci ji můžete nechat klesnout k 18 až 24 °C.
Nejjednodušším způsobem, jak zajistit teplo, je nízkovýkonná žárovka, kterou můžete umístit na jednu stranu terária tak, aby teplota vyhřívacích ploch dosáhla požadovaného rozsahu. Zároveň však myslete na to, že dostanou-li se pagekoni příliš blízko, mohou se popálit. Druhou stranu terária je nutné ponechat nevyhřívanou.
Vlhkost by měla dosahovat přibližně 50-70 %. To zajistíte pravidelným mlžením teplou vodou několikrát denně. Popřípadě si pořiďte automatický mlhovač.
Na trhu najdete různé kaše určené pro pagekony, které ale nemusí vašemu jedinci chutnat, navíc nejsou zrovna levné. Na druhou stranu, obsahují všechny potřebné vitamíny a minerály. Můžete tedy zvolit kombinaci komerčně vyráběné potravy a živého hmyzu. Mezi nejvhodnější krmný hmyz patří cvrčci, malí švábi nebo mladá sarančata. Dbejte na to, aby hmyz nebyl delší než vzdálenost mezi očima vašeho pagekona.
Abyste zvýšili příjem vitamínů a minerálů, poprašte hmyz práškovým doplňkem s vápníkem/vitamínem D3 a jednou za týden můžete přidat také multivitaminový práškový doplněk. Párkrát za týden byste měli pagekonovi dát také kousek ovoce, např. banán, broskev, nektarinku, meruňku, papáju, mango nebo hrušku. Mláďata krmte každý den, dospělce jednou za 2-3 dny večer. A nutností je samozřejmě mělká miska s čerstvou vodou, kterou by měl mít pagekon neustále k dispozici.
Autor textu: Dominika Jandorová
Fotografie: Adobe Stock
Zdroje: Terrarium Quest, The Spruce Pets, Reptiles Magazine, Moje terárko
Publikováno:
13.2.2024 19:58
1 hlas
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.