logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Vše, co potřebujete vědět o odčervení psa.

Vše, co potřebujete vědět o odčervení psa.
Vše, co potřebujete vědět o odčervení psa.

Jedna z prvních věcí, kterou byste měli udělat poté, co si domů přinese nového pejska, je jeho odčervení. Možná to vypadá jako naprostá banalita, ale parazitních zárodků je všude kolem nás opravdu mnoho. Jejich výskytu nejde zabránit ani v těch nejlepších hygienických či stravovacích podmínkách. Jak často je ale nutné psa odčervit? A který přípravek je pro vašeho hafana nejvhodnější? To se dozvíte v našem článku!
Preventivní odčervování je nedílnou součástí života s pejsky. Pokud by chovatel odčervení zanedbal, zadělává tím svému mazlíkovi na závažné zdravotní problémy, které se v některých případech mohou přenést i na člověka.

Proč je odčervení psa důležité?

Jak už jsme v úvodu trochu nakousli, paraziti číhají opravdu na každém kroku. Tasemnice, škrkavky, měchovci, bičovci a další potvory mohou způsobit hafanovi v těle pořádnou paseku. Od svědění, zažívacích problémů až k ohrožení života. Někteří darebáci se navíc mohou přenést i na člověka, a proto je řádné odčervování tolik důležité. 

Kromě zodpovědného užívání antiparazitních léčiv byste měli dbát na celkovou čistotu prostředí, v kterém se pes pohybuje. Pravidelně mu perte pelech, čistěte klec a hlídejte, do čeho strká svůj nos během každodenního venčení. 

TIP: Držíte svého psa na syrové stravě? Pak si dejte pozor na maso neznámého původu. To totiž může obsahovat larvy parazitů, nejčastěji tasemnic, které mohou vašemu mazlíkovi zadělat na pekelné problémy.

Jak poznám, že pes potřebuje odčervit?

Ze začátku na svém chlupáčovi jen stěží poznáte, že by s ním bylo něco špatně. Jakmile se však červi v těle psa rozmnoží a dojde k jejich zamoření, projeví se to i na chování samotného zvířete.
Známky toho, že má pes problém s červy:
* Začne ztrácet na hmotnosti.
* Samovolně zvrací.
* Má problémy s průjmem.
* Začne být apatický.

Jestliže tyto signály budete i nadále ignorovat, hrozí u psa ucpání střevních a žlučových cest, což může vyústit i v jeho smrt.

POZOR: To, že je váš mazlík červy napaden, nepoznáte obvykle z trusu. Zvíře totiž v exkrementech vylučuje pouze vajíčka nebo larvy, které nejsou pouhých okem viditelné (červy lze zpozorovat pouze u silného střevního zamoření).

Jak často se pes odčervuje?

Veterináři obecně doporučují udělat rozbor trusu psa alespoň několikrát za rok. Nebo můžete z preventivních důvodů pejska odčervit podle toho, jak to káže jednotlivý produkt.

Samozřejmě každý mazlík má k riziku nákazy jinak blízko. Důležitou roli zde hraje jeho každodenní život, a proto je dobré odpovědět si na několik základních otázek:

- Má pes volný výběh bez dozoru?
- Stýká se často s ostatními psi, kteří nepatří do vaší rodiny?
- Žere mršiny nebo exkrementy jiných zvířat?
- Má tendence lovit zvěř?
- Stravuje se BARFem?

Pokud jste si odpověděli na polovinu věcí ANO, pak se nákaza napadení červy rapidně zvyšuje.

Jaké přípravky na odčervení máte k dispozici?

Na trhu se v dnešní době objevuje celá řada antiparazitních produktů. Než se však rozhodnete jakýkoli koupit, doporučujeme se nejprve poradit s veterinárním lékařem. Ten totiž zná zdravotní stav vašeho chlupáče a dokáže říct, který přípravek mu bude sedět nejvíc. Konzultace je vhodná i z toho důvodu, že dávku léčiva je nutné nastavit dle hmotnosti, rasy, prodělaným nemocem či celkového zdravotního stavu jedince.

Rozdělení antiparazitik:

Pasty – jedná se o nejméně invazivní produkty, které se primárně užívají u štěňat. Působí hlavně na škrkavky.

Tablety – nejrozšířenější typ léčiva, jež mají širokospektrální účinek. Jsou určené pro dospělé psy a většinou je nutné jejich dávku po dvou týdnech zopakovat (po prvním užití).

Spot on – kapičky, které se aplikují na kůži psa v kohoutku (krku). Obyčejně mají dlouhodobý účinek a mohou působit nejen na vnitřní, ale i vnější parazity.

Závěr

Z pravidelného odčervování plyne celá řada zásadních benefitů, které přispívají nejen ke zdraví a pohodě našich čtyřnohých společníků, ale mají významný dopad i na zdraví veřejnosti a ochranu prostředí. Odčervení pomáhá předcházet šíření parazitů, které mohou negativně ovlivnit zdraví psů, včetně vážných onemocnění, která mohou vést až k jejich úmrtí. Dále chrání lidi, zejména děti, které jsou náchylnější k infekcím způsobeným parazitickými červy.

Pravidelným odčervováním nejenže chráníte svého psa před potenciálně nebezpečnými nemocemi, ale také přispíváte k zajištění zdravějšího a šťastnějšího soužití s našimi milovanými domácími mazlíčky. Pamatujte, že včasná a správná prevence může ušetřit řadu problémů a nákladů na léčbu v budoucnu.

Autor textu : Lilian Prášková

Fotografie: AdobeStock

Zdroj:
https://de-dierenkliniek.nl/en/dogs/deworming/ 
https://www.vetsend.co.uk/how-often-should-you-deworm-your-dog 
https://www.beaphar.co.uk/blog/worming/choosing-the-right-wormer-for-your-cat-or-dog/ 

Publikováno:

30.6.2024 14:37

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist