Ryba známá z obalu knihy Živorodky Norberta Dokoupila z roku 1981, která upoutá pozornost nejednoho akvaristy už při prvním pohledu. Limie černopruhá patří k těm nejhezčím přírodním živorodkám vůbec. Neobvyklý tvar těla samců, spojený s kontrastním zbarvením, nejenže dělá z této živorodky oblíbenou rybu mezi specialisty na přírodní druhy živorodek, ale jako jedna z mála výjimek mezi divokými živorodkami je i v nabídkách komerčních chovatelů a zoo prodejen.
Poprvé ji popsal Regan v roce 1913. Její původní výskyt je v Dominikánské republice a na Haiti. Vzhledem k areálu výskytu se jedná o teplomilný druh, to by měl mít na paměti každý, kdo si ji chce pořídit a jejímu chovu se nadále věnovat. Optimální teplota v reprodukční sezoně se pohybuje mezi +25°C až 27°C, v zimním období je pokles na teplotu +22°C po dobu několika týdnů tolerován, nicméně tato teplota je spíše tou nižší hranicí.
Samička těsně po dosažení reprodukční velikosti
Pohlaví se dá určit snadno, jednak podle tvaru těla, který je u samců velmi specifický, jednak má sameček zřetelné gonopodium, tedy pářící orgán, který samička pochopitelně postrádá. Velikost dospělé samice je lehce přes 6 cm a délka menšího samečka činí asi 4 cm.
Dospělý samec
O tomto druhu se často traduje spousta nesmyslů, například že při porodu musí být přítomný samec, jinak dojde ke komplikacím a následnému úhynu rodičky. To je samozřejmě nesmysl, limie jsou žravé, a tudíž přítomnost samce u porodu by spíše zapříčinila pozření potomstva z jeho strany. Někdy bývá problém, že ryby v hejnu požírají potěr. Pokud se to tak opravdu děje, je lepší nechat rodit březí samice mimo chovné akvárium a mladé následně vrátit zpět do chovného akvária až po dosažení velikosti 1,5 cm. Tehdy je již dospělci nechají na pokoji, zvyknou si na jejich přítomnost, a tím se sníží riziko požírání narozeného potomstva v nádrži.
Limii černopruhou u obou pohlaví zdobí zajímavě zbarvená hřbetní ploutev
Co se týče agresivity, jsou to klidné a tolerantní ryby, které se nenapadají. Soužití většího hejna nečiní naprosto žádný problém, nejlépe však vyniknou v jednodruhovém akváriu, z části zarostlém, kde se budou ukrývat narozené rybky v prvních dnech svého života.
Limia nigrofasciata je všežravec, tudíž je nutné zastoupení jak živočišné, tak i rostlinné složky. Zde se tedy meze nekladou a můžou se použít spařené kopřivy, kousek okurky, komerční rostlinná krmiva různých typů, stejně tak i živočišná, mražení bezobratlí a samozřejmě také živé krmivo. Jako u všech druhů platí, čím pestřejší strava, tím lépe budou ryby prosperovat. Osobně velmi rád používám ke krmným účelům černé komáří larvy, kterým dají přednost před vším ostatním a nacpou se jimi doslova k prasknutí.
Dospělý pár, samec imponující před samičkou při svém námluvním tanci
Teplotu v letním období udržuji na +27°C za pomocí topítka s termostatem a v zimě ji o dva až tři stupně snížím. Pro svou náročnost na vyšší teplotu vody jsem tento druh nikdy neletnil. Nikoli že by to nešlo, to samozřejmě ano, naopak by to rybám jen prospělo, ale ven by mohly na tak krátký čas, že jsem nádobu na letní pobyt věnoval vždy chladnomilnějším rybám. Co rybám vyloženě neprospívá, je měkká a kyselá voda, ideální je pH nad 7 a tvrdost okolo 15-20 německých stupňů, což je až na výjimky často studniční voda.
Mladých bývá ve vrhu dospělé samičky okolo 25 ks, u mladých matek se bohužel vyskytuje jeden takový nešvar, kdy rodí jikry nebo slabě vyvinutá mláďata, to však s příchodem vyššího věku matek mizí a porod následně probíhá v pořádku. Pro narozená mláďata je nutno použít jemné, prachové komerční krmivo a ideální kombinace je střídat jej s vylíhlou nauplií žábronožky solné. Osvědčilo se mi potěr umístit přibližně na měsíc do 10l elementky, kde se mu lépe hledá potrava, a až po té putoval do většího akvária, kde díky většímu objemu rychleji rostl.
Chovný samec v plné síle nahánějící samičku
Co se dostupnosti týče, jelikož jde o pohlednou živorodku, která nemusí mít studené zimování a je komerčně zajímavá, dá se docela lehko sehnat přes inzerce, chovatele, ale i některé zoo obchody, popřípadě e-shopy. Pokud se dodrží vyšší teplota a pravidelná údržba akvária, není to ryba těžká na chov. Její chov nedělá problém ani začínajícím chovatelům. Co bych však ze své zkušenosti doporučil, je větší než 100l akvárium, aby měly ryby dostatek prostoru pro pohyb, jelikož jsou aktivní a neustále v pohybu. Soužití limie a jiných vhodných druhů lze, je tolerantní a nevyvolává konflikty, tudíž se velmi dobře hodí i do společenského okrasného akvária.
Naštěstí stavy v přírodě jsou stabilní a alespoň zatím jí nehrozí žádné nebezpečí, není tak zranitelná jako mnoho jiných druhů živorodek, kde z nejrůznějších důvodů jejich počty směřují dolů, nebo dokonce již z volné přírody vymizely úplně.
Autor textu: Luboš Jedlinský
Autor fotografií: Luboš Jedlinský
Publikováno:
5.10.2024 09:50
1 hlas
Copyright 2024 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.