„Loupeživé“ přední končetiny, atraktivní barvy a sexuální život, při kterém samci nezřídka přijdou o hlavu, činí kudlanky jedním z nejcharismatičtějších hmyzích druhů. Není divu, že sklízí slávu i mezi chovateli.
Řád kudlanky (Mantodea) zahrnuje více než 2 500 druhů, které najdeme v tropickém, subtropickém a mírném pásu po celém světě. Jejich velikost se pohybuje v rozmezí 1 až 20 centimetrů.
„Slávu“ kudlankám přinesl sexuální kanibalismus, kdy samice někdy samou láskou ukousne samci hlavu. Populární jsou i videa zachycující napínavé souboje mezi kudlankami a pavouky, štíry nebo sršni. Na člověka však většinou agresivní nejsou.
Kudlanky se vám sice líbí, ale nejste si jistí, zda jsou pro vás ty pravé? Pojďme se podívat na výhody a úskalí jejich chovu.
Kromě atraktivního vzhledu musíme kudlankám přičíst k dobru i jejich nenáročnost na prostor a vybavení terária. Většinu času tráví nehybně zavěšené na větvičkách. Ani v jídle nejsou vybíravé, stačí jim octomilky, mouční červi či malí cvrčci. Také rozmnožování nepřináší větší problémy, pokud si pohlídáte, aby chudák sameček neskončil bez hlavy.
A teď pár negativ, které by vás mohly odradit. Ke kudlankám se nevyplatí vytvářet si hlubší vztah, jelikož se dožívají v průměru pouze 6 měsíců (v dospělosti stráví 4-6 týdnů). Možná vás nepotěší ani fakt, že byste kudlankám museli podávat živou potravu. Pozor si také dejte na zabezpečení terária, kudlanky rády utíkají a hledat je po bytě může být docela výzva.
Pokud s chovem kudlanek teprve začínáte, vybírejte mezi méně náročnými druhy, jakou jsou například Sphodromantis gastrica (kudlanka dravá), Hierodula membranacea (nemá český název) či Creobroter gemmatus (nemá český název).
Než si však přinesete nového společníka domů, připravte mu vhodné podmínky. Terárium by mělo být minimálně třikrát delší a dvakrát širší než tělo kudlanky. V menším prostoru se kudlanka nebude moci bezpečně svléknout, v příliš velkém prostoru může mít naopak problém s ulovením potravy. Správnou cirkulaci vzduchu zajistíte otvory na svrchní straně terária, nesmí však být moc velké, aby vám kudlanka neutekla. Na strop, případně i na stěny (pokud jsou ze skla), je dobré umístit pletivo, po kterém kudlanky rády šplhají.
Na dno pak dejte kolem 2,5 centimetru substrátu, kterým může být lignocel, rašelina, drcené dřevo, písek, v případě nouze i papírová utěrka. Na něj rozmístěte větvičky, ale dbejte na to, aby terárium nebylo přeplněné. Kudlanka bude potřebovat prostor pro pohyb, lov a svlékání. Tyto „nebezpečné“ lovce chovejte vždy samostatně, protože své spolubydlící, byť stejného druhu, rády žerou.
Nároky se napříč druhy liší a konkrétně se jim budeme věnovat v některém z následujících článků. Nyní si uveďme alespoň obecné informace.
Většinu druhů můžete chovat při pokojové teplotě, ale některé tropické druhy dávají přednost „třicítkám“, kterých můžete dosáhnout vyhřívací lampou nebo vyhřívací podložkou. Odpovídající vlhkost zajistíte každodenním mlžením, kapky vody navíc zajistí pitný zdroj.
Kudlanku krmte jednou za 1 až 4 dny v závislosti na jejím druhu, životním stádiu a typu potravy. Dospělé samice potřebují více potravy než dospělí samci. Potravu servírujte pouze živou. Obecně platí, že velikost hmyzu by neměla přesáhnout šestinu délky kudlanky.
Malé nymfy krmite nelétavými octomilkami, chvostoskoky nebo mšicemi. U větších nymf a dospělců by potravu měly tvořit mouchy, švábi, cvrčci nebo mouční červi (ti však mají nízkou nutriční hodnotu). Po skončení hostiny odkliďte nesnědené zbytky.
Pokud se rozhodnete pro odchov kudlanek, před pářením samici nakrmte. Potravou ji můžete rozptylovat i během samotné kopulace. Oba kroky zvýší pravděpodobnost, že sameček nepřijde o hlavu.
Vylíhnuté nymfy můžete dát do plastových kelímků s víčkem, ve kterém nesmí chybět dírky. Na dno stačí dát něco, co udrží vlhkost, např. odličovací vatový tampon. Nymfám dopřejte dostatek místa pro svlékání.
Několik dní před svlékáním může kudlanka začít odmítat potravu a být apatická. Během svlékání nehýbejte s teráriem, váš mazlíček by mohl spadnout a na následky zranění zemřít. Odstraňte i veškerou živou potravu. Svlékání trvá asi 20 minut, nicméně kudlanka plně uschne až za 24 hodin. Během svého života se může svléct až 10krát. Že dosáhla finálního stádia poznáte podle plně vyvinutých křídel.
Autor textu: Dominika Jandorová
Fotografie: AdobeStock
Použité zdroje:
Keeping Insects, Chov exotického hmyzu, Hobbio, The Spruce Pets, Lenka Benediktová, Kudlanky (Mantodea) a problematika jejich chovu, 2012
Publikováno:
26.10.2023 09:57
1 hlas
Copyright 2024 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.