Fascinuje vás jedinečný vzhled krevet CRS? Není se čemu divit. V současné době je to jeden z nejoblíbenějších druhů krevet, který je relativně snadno dostupný a snadno se chová v nano akváriích. Navíc, za splnění několika podmínek, se tyto malé krevety rozmnoží i ve vašem akváriu.
Krevety Crystal Red neboli CRS krevety jsou chovány v měkké vodě. Preferují vodu s nižší hodnotou pH (mírně kyselou), ideální pH je 5,8-6,6. Krevety jsou citlivé na teplotu vody. Doporučená teplota vody pro CRS krevety je 19-25C. Pro úspěšný chov krevet je vhodné zajistit stabilní parametry vody tak, aby nedocházelo k jejich kolísání.
Pro krevety CRS je doporučeno používat akvarijní substráty (tzv. Active soil). Tyto vypečené jílovité půdy jsou ideální pro chov krevet CRS z několika důvodů. Hodnota pH vody je stabilizována v rozmezí příznivém pro krevety. Změkčují vodu a díky své struktuře poskytují stálý zdroj potravy. Obsahuje také velké množství živin, které jsou přístupné kořenům rostlin. Jelikož se krevety rády schovávají a rády cítí bezbečí, bude se v daném substrátu dařit také rostlinám.
V závislosti na tom, kde je akvárium umístěno, se jeho tvar a velikost mohou lišit. Nano akvárium o velikosti 20-30 litrů je ideální pro chov krevet. Můžete si vybrat stylové krychlové nebo obdélníkové nano akvárium. V případě obdélníkového nano akvária uvidíme krevety na širší ploše zepředu, což může být praktičtější.
Osvětlení není nutné pouze pro akvarijní rostliny. Skutečná krása barev našich krevet se ukáže pouze při správném osvětlení. Živé barvy nebudou při slabém osvětlení vidět a naše krevety nikdy neuvidíme v jejich skutečné kráse. Pro krevetová nanoakvária se vyplatí zvolit nastavitelný (např. přes mobilní aplikace) LED zdroj světla z dnes trendovějších RGB nebo WRGB světel, které navíc zdůrazní červené barvy.
Můžete si vybrat vnitřní filtry nebo závěsné, HMF filtry do akvária, ale pokud chcete stabilnější parametry vody a méně údržby, může být externí filtr ideální volbou do budoucna. Dávejte však pozor na konstrukci fitru, aby jeho sáním nedocházelo nasávání krevet do jeho útrob. Používejte filtrační média, která snižují pH nebo jsou alespoň neutrální vůči akvarijní vodě.
Na výběr je spousta ryb vhodných do nano akvárií jako jsou různé druhý dánií, razbor a rozborek, teter nebo také živorodek jako je např. živorodka Endlerova. Pokud chcete, aby se krevety množily, vyplatí se osadit akvárium pouze krevetami. I když se malé krevetky mohou nějakou dobu skrývat v chráněných rostlinách, dekoracích a půdě, ve skutečnosti mohou rychle skončit jako potrava i u těch nejmenších nano rybek.
V dnešní době existuje obrovská nabídka krmiv pro krevety, stojí však za to, poskytnout jim rozmanitou stravu. Kromě základní výživy kterou je např. řasa v akváriu, můžeme přidat i listy (ořešáků, buků, mandlovníků, atp.), spařené kopřivy, minerální látky, olšové šišky a kůru vyrobenou speciálně pro krevety. Pro "malé" krevetky se také vyplatí držet oddělenou potravu, kterou mohou snadno konzumovat a zajistit tak jejich správný vývoj v prvních týdnech.
Pro krevety je zásadní správné doplňování vápníku a jiných minerálních látek, které jsou nezbytné pro růst. Minerlání látky působí příznivě při svleku a tím se snižuje úmrtnost. Významně podporují kvalitní strukturu krunýře a celkovou vybarvenost jedinců ( hlavně bílou ).
Bez ohledu na výše uvedené je třeba dbát na to, abyste krevety nepřekrmovali. Zbytečně nezatěžujte/neotravujte vodu. Krmte pouze v malých dávkách, množství krmiva přizpůsobte počtu krevet.
Založte akvárium se skupinou nejméně 10-15 krevet. Je tak větší pravděpodobnost, že se později dočkáte potomstva. Čím více krevetek máte, tím snadněji je můžete krmit bez problémů s překrmováním.Nebojte se, že se krevetky v akváriu přemnoží. Zkušenosti ukazují, že potomků bude po nějaké době méně. Počet krevetek se tak v akváriu ustálí.
Jak již bylo zmíněno, krevety rády cítí bezpečí. Pro krevety je vhodné vytvořit různé úkryty z rostlin, kamenů, kořenů a dalších dekorací. Krevety také ocení porosty z mechů, kde se budou moci schovat v případě jakéhokoli nebezpečí nebo volně stojící řasokoule, ze kterých se budou rády krmit.
Autor textu: Redakce Faunaportal.cz
Zdroj fotograifí: AdobeStock
Publikováno:
3.11.2023 12:17
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.