Krajta královská patří mezi nejznámější a také nejsnáze chovatelné hady. Tento zhruba 1,5 metru dlouhý had se může stát vaší vstupní branou do světa plazů.
Krajta královská (Python regius) pochází ze západní a střední části subsaharské Afriky, kde se jí daří zejména na pastvinách, v savanách a mírně zalesněných oblastech. Její zavalité tělo s hladkými šupinami a poměrně skromnou maximální délkou okolo 180 cm má obvykle tmavě hnědý základ se světle hnědými skvrnami a kontrastní bílé nebo krémové břicho.
Krajta královská je aktivní hlavně v noci, kdy se vydává na lov drobných savců a ptáků. Pokud naopak něco nebo někdo útočí na ni, stočí se do těsného klubíčka, což ocení zejména chovatelé, jelikož s klubíčkem se manipuluje lépe než s kousající hadicí.
Dosažení pohlavní dospělosti závisí nejen na stáří hada, ale také na jeho hmotnosti, proto se při chovu v zajetí obvykle čeká, až krajty dosáhnou hmotnosti nejméně 1500 g. Samice klade 3 až 11 velkých kožovitých vajec, která se líhnou po 55 až 60 dnech. Přestože se krajtám královským v zajetí daří (mohou se dožít 15 až 30 let), jsou zařazeny na seznam téměř ohrožených druhů. Hlavní hrozby pro krajty žijící ve volné přírodě představuje pytláctví pro mezinárodní obchod s exotickými zvířaty, lov pro kůži, pro maso, pro tradiční medicínu a úbytek stanovišť.
Ano, právě proto je krajta královská tak oblíbená. Má sice také specifické nároky na prostředí, ale ty lze s trochou snahy snadno splnit. Začínající chovatelé ocení zejména její přátelskou povahu. Ačkoli krajtě vyhovuje samotářský život, při správné socializaci si na vás zvykne a nechá se sebou manipulovat. Pokud to se svou touhou po přátelství přeženete, krajta královská vás na rozdíl od jiných druhů nekousne, nýbrž se stočí do již zmiňovaného klubíčka.
Musíte však myslet na to, že ani krajta královská k vám nikdy nepřilne tak jako pes. Krajta potřebuje soukromí, a to jak před vámi, tak před dalšími hady. Mějte proto ve výběhu vždy jen jednu krajtu. V teráriu o minimálních rozměrech 120 cm x 60 cm x 60 cm byste jí měli zajistit úkryty, nejlépe jeden na teplejší straně terária a druhý na chladnější straně. Jako podestýlku můžete použít drcenou kůru nebo kokosové vlákno, v žádném případě by ale neměla obsahovat cedr, který je pro plazy nebezpečný.
Krajty královské si potrpí na čistotu, což ovšem neznamená, že by se ony samy chovaly čistotně. Proto výkaly a močůvku pravidelně odstraňujte a každých 30 dní proveďte generální úklid - vyměňte veškerý substrát a terárium a jeho vybavení vydezinfikujte, opláchněte vodou a nechte zcela vyschnout.
V teráriu byste měli zajistit teplotní gradient s teplou stranou s 32 °C až 35 °C a chladnou stranou s 25,5 °C až 26,5 °C. Teplota by neměla klesnout pod 24 °C. K vytápění se hodí žárovka nebo topná podložka, dejte ale pozor na to, aby se had nespálil.
Vlhkost udržujte mezi 40 % až 60 %, v době hadova svlékání ji zvyšte na 70 %. Jelikož krajta královská patří mezi noční živočichy, není UVB osvětlení nezbytně nutné. Pokud se ho však rozhodnete použít, sviťte maximálně 12 hodin denně, přílišné osvětlení by hada stresovalo.
Potravu krajty v zajetí tvoří hlodavci, zejména myši a potkani. Velikost hlodavce volte podle velikosti hada, tzn. obvod kořisti by neměl být větší než nejširší obvod krajty. Mladou krajtu krmte jednou týdně, dospělou každý 1 až 2 týdny.
Podávat můžete živé hlodavce, které ale nikdy nenechávejte s hadem bez dozoru, a nebo zmrazené. Zmrazenou kořist nejprve rozmrazte v chladné vodě v uzavřeném plastovém sáčku, poté ji ohřívejte ve vlažné vodě po dobu 10 až 15 minut. Těsně před krmením přelijte rozmraženou kořist horkou vodou, aby se ohřála nad pokojovou teplotu. K rozmrazování nikdy nepoužívejte mikrovlnnou troubu.
Pokud krajta nechce žrát, zkuste předtím, než začnete panikařit, upravit velikost kořisti, typ hlodavce, teplotu potravy nebo krmit v jinou denní dobu. Krajty jsou také známé tím, že mohou odmítat potravu v období svlékání nebo v zimních měsících. Jestliže je had zdravý, pokračujte v nabízení potravy každých 10 až 14 dní, dokud opět nezačne jíst. Někteří hadi také nepřijímají potravu několik hodin po manipulaci. Zároveň s hadem nemanipulujte 48 hodin po přijetí kořisti, aby nedošlo k regurgitaci - vyvrhnutí pozřené stravy.
Had by měl mít stále k dispozici čerstvou a čistou vodu. Pokud zvolíte misku s vodou dostatečně velkou, možná se v ní krajta i vykoupe.
Autor textu: Dominika Jandorová
Fotografie: Adobe Stock
Zdroje: Reptiles Magazine, PetMD, Petco, BHB Reptiles
Publikováno:
12.1.2025 18:48
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.