Pozorujete na svém čtyřnohém parťákovi úbytek váhy? Důvodů, proč váš pes hubne může být hned několik. Některé z nich mohou být banality, jiné ale dokáží majitele pěkně potrápit. V každém případě je ale třeba věnovat hubnutí psa vaši pozornost.
Stěhování, změna majitele nebo třeba nový přírůstek do rodiny. To všechno může u vašeho psího parťáka způsobit stres. Samozřejmě existují zvířata, která jsou ke stresu náchylnější více než druzí. Zatímco některý pes se během vašeho balení kufrů na dovolenou pomalu hroutí na podlaze ve stresu, že jej necháte doma a odjedete sami, jiný vám při ochodu s úsměvem a z gauče mávne na pozdrav. Nadneseně řečeno.
Každá situace (ať již známá nebo pro psa zcela nová), která je psím organismem vyhodnocena jako stresová, spouští určitý sled událostí, jejímž výsledkem může být právě také odmítání potravy a následné hubnutí zvířete. Ve většině případů se ale naštěstí jedná pouze o dočasný stav. Jakmile si zvíře na novou situaci zvykne, příjem potravy se vrátí zase do normálu.
V každém případě je ale dobré navykat psa na nové věci nebo změny postupně. Zvláště pak, pokud se jedná o psa „stresaře“.
Za pomoci krmné dávky dodáváme zvířeti veškeré potřebné živiny. Tento přísun potravy má vliv nejen na správnou funkci veškerých fyziologických procesů v těle, ale také na případné prosperitě nebo naopak strádání.
Každý organismus je nastavený tak, aby v první řadě uspokojil své základní potřeby – přežití. Jakmile má tuto potřebu uspokojenou, veškerý nadbytek, jenž má k dispozici, může dále využít k růstu a přibírání.
Z této informace lze vyvodit, že pokud má zvíře nedostatek i na uspokojení svých základních fyziologických potřeb, strádá a hubne.
Nemusí se přitom jednat pouze o kvantitativní stránku potravy – tedy množství, které zvíře za den přijme. Důležitá je i kvalita přijatých živin – množství bílkovin, tuků, minerálů a vitaminů a energetická hodnota krmiva.
Problémy z rostoucími zuby, špatně postavený zub nebo například zubní kaz potrápil určitě nejednoho z nás. Když člověka nebo zvíře bolí zuby, je proto logické, že nemá moc chuť k jídlu. A když není chuť, tak se i hubne. U starších zvířat nejsou ani výjimkou podrážděné dásně a jejich následné záněty. Proto je důležité nezanedbat prevenci již od mladého věku a správně pečovat o psí chrup.
Také psí parazité mohou mít vliv na ubývající váhu psa. Zejména jedná-li se o parazity napadající gastrointestinální trakt.
Z takových nejčastějších parazitů způsobujících hubnutí postiženého zvířete lze zmínit například tasemnice, giardie nebo škrkavky.
Proto je důležité psy pravidelně odčervovat. Vyhnete se tím napadení parazity zvířete, ale také spousty dalších komplikací, které s sebou právě tito hostitelé přinášejí (druhotná onemocnění aj).
Důvodem, proč váš pes najednou nepřibírá na váze, ale hubne, může být také některé z méně či více vážných onemocnění. Může se jednat například o onemocnění štítné žlázy, diabetes, nejrůznější metabolické poruchy nebo rakovinu.
Není třeba ale hned malovat čerty na zeď. Pokud váš domácí mazlíček hubne a nevíte si rady proč nebo jste již vyloučili ostatní možnosti, navštivte veterinárního lékaře. Ten z příznaků a dalších vyšetření zjistí, co za zdravotním problémem za hubnutí pejska stojí a nastaví vhodnou léčbu.
Kromě výše zmíněných nejčastějších problémů, při nichž dochází k hubnutí psů, se můžeme setkat samozřejmě také s mnoha dalšími.
Přechodné snížení váhy si můžeme všimnout například u některých fen v období těsně před háráním. U samic vlivem hormonálních změn dochází k nechutenství nebo odmítání přijímání množství krmiva, což se projeví úbytkem na jejich váze. Naštěstí se jedná pouze o problém dočasný, který po hárání u feny odezní.
Autor textu: Monika Kučerová
Fotografie: Adobe Stock
Publikováno:
3.8.2024 18:19
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.