V předešlém díle jsme se dozvěděli, co se stane, když zkřížíme Klasicky zbarvenou užovku s Amelanickou užovkou. Mláďata z takového páření jsou všechny Klasicky zbarvené, ale genotyp těchto zvířat už je "Aa". To znamená, že tato háďata jsou štěpitelné na formu Amelano. Jsou to 100% heterozygoti na formu Amelanistic.
V případě, že bychom se rozhodli pářit tyto hady mezi sebou, tak by to vypadalo takto:
Do tabulky to zapíšeme tímto způsobem:
Při tomto páření se nám vylíhnou tato mláďata:
A teď nastává ta chvíle, kdy pochopíte, co to znamená 66% heterozygot. V tomto páření se nám vylíhla 1/4 Klasiků, 2/4 Klasiků 100 % het Amelano a samozřejmě 1/4 Amelano. O Amelanických zvířatech se ale teď nebudeme bavit, tam je to vcelku jasné. Hned na první pohled vidíme, že se jedná o úplně jiná zvířata (barevně) a jednoduše je rozpoznáme. Zůstávají nám tu 3/4 Klasicky zbarvených zvířat. Ve skutečnosti to vidíme takto:
Máme tady 3 stejné hady a z toho jenom 2 jsou hetera na Amelano. Kteří to jsou? Pouhým okem to rozeznat nejde, takže v podstatě hádáte. Máte 66% šanci, že si zrovna vyberete toho, který je štěpitelný na Amelano. Proto všechny 3 hady označíme jako 66% heterozygot. Ve skutečnosti žádný 66% heterozygot neexistuje, zvíře buď heterozygot je anebo není. Ověřit se to dá pouze tak, že onoho 66 % heterozygota budete pářit zase s Amelanem a uvidíte jaké budou mít mláďata. Pokud se v mláďatech objeví forma Amelano, tak to je heterozygot na amelano. Pokud ne tak není. To stejné platí i o 50 % heterozygotech (tam máte 50% šanci). V reálu se ještě můžete setkat s označením ph nebo poss het ( possible heterozygot - možný heterozygot). V současné době už ale existují firmy, které ze svlečky hada nebo výtěru tlamy (slin) pomocí analýzy DNA poznají, jestli je had heterozygot (štěpitelný) na danou formu.
Teď si popíšeme křížení dvou jednoduchých recesivních forem. Samička bude forma Amelanistic (Amelano) a sameček bude Anerythristic (Anery).
Samičku amelano už známe, takže jen pro zopakování: Amelanická forma znamená že zvířeti chybí melanin což je černá barva. Nesprávně se taky používá název Albín. Je to forma recesivní, takže ji značíme malými písmeny aa. Vzhledem k tomu, že už křížíme formy dvě, tak si samičku musíme označit aaBB. (dvě formy - dva geny)
Forma Anery (typ A) - jedná se o jednoduchou recesivní formu. Zvířeti chybí erythrin, což je červené barvivo. Hadi vypadají barevně víceméně šedobílí nebo černobílí a skoro vždy jsou patrné pod hrdlem zbytky žlutého zbarvení. Zvíře si označíme AAbb (křížíme 2 formy). Tak jak jsem psal při prvním páření je důležité si pamatovat, že každý jednotlivý gen je nositelem jenom jedné vlastnosti (barvy nebo vzoru).
Páření bude vypadat takto:
Jelikož už křížíme mezi sebou dvě barevné formy musíme do tabulky křížení napsat všechny kombinace obou genů.
Z tabulky vidíme, že všechna mláďata, která se vylíhnou budou mít stejný genotyp a to AaBb. Pro nás to znamená, že všichni vylíhnutí hadi budou Klasiky 100% hetera na Amelano a Anery. Pro tato zvířata se používá označení dvojitý heterozygot.
V dalším díle si popíšeme, jak to bude vypadat při křížení těchto dvojitých heterozygotů mezi sebou.
Autor textu: Tomáš Cieplý
Autor kreseb: Tomáš Cieplý
Publikováno:
23.3.2025 17:08
1 hlas
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.