logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Dicronorhina derbyana: Zlatohlávek, který vás očaruje pestrými barvami. Zjistěte, jak se o něj správně starat

Dicronorhina derbyana:  Zlatohlávek, který vás očaruje pestrými barvami. Zjistěte, jak se o něj správně starat
Dicronorhina derbyana:  Zlatohlávek, který vás očaruje pestrými barvami. Zjistěte, jak se o něj správně starat

Brouci sice nejsou zvířata na mazlení, ale krásně zbarvení zlatohlávci zase můžou poskytnout estetický zážitek. Zlatohlávek Dicronorhina derbyana je vhodný i pro začátečníky. 

Dicronorhina derbyana se vyskytuje především v Keni, Tanzanii, Zambii, Malawi, Namibii, Zimbabwe a Jihoafrické republice.

Tito atraktivní brouci dorůstají délky až 55 milimetrů a jejich lesklé krovky barevně přechází mezi zelenou, červenou a zlatou. Podle podílu bílé barvy se rozlišuje několik variet. Bílé pruhy vedou u základní formy přes hlavičku, štít a okraje krovek. Zatímco D. derbyana divortalis má bílou jen hlavu a D. derbyana layardi má bílou na hlavě, štítu, na okraji krovek a k tomu bílý pruh jdoucí středem každé krovky. Pohlaví lze snadno rozeznat podle rohu ve tvaru T, kterým se pyšní samci.

Výhodou D. derbyana při chovu jsou nekanibalistické larvy, které tak můžete chovat pohromadě až do jejich zakuklení. Larvy mají na válcovitém těle jemné ochlupení a oranžové skvrny po stranách hlavy. Nejsou to ale žádní drobečkové, před zakuklením mohou měřit až 70 milimetrů a vážit 15 gramů. Celý životní cyklus zlatohlávků trvá 11 až 14 měsíců, pohledem na dospělého brouka se budete moc těšit 3 až 5 měsíců.

Výběr terária

Pokud se rozhodnete pro chov zlatohlávků, první věcí, kterou musíte řešit, je výběh. Web Terrarium uvádí, že pro chov 10 exemplářů budete potřebovat terárium o rozměrech minimálně 40/40/30 centimetrů (d/š/v). Jde o poměrně aktivní brouky, proto by nad substrátem měli mít dostatek prostoru pro prozkoumávání a letecké pokusy. Terárium by také mělo zajišťovat dobrou cirkulaci vzduchu.

Základem je substrát

Jednou z nejdůležitějších položek na seznamu dobrého chovatele je substrát, na kterém se odvíjí většina broukova života - od vajíčka přes larvu až po dospělce. Substrát plní dvě hlavní funkce: jednak vyplňuje prostor, jednak poskytuje potravu pro larvy. 

Oto Petřík na stránkách Coleoptera Guru doporučuje pro chov D. derbyana bukovou nebo dubovou listovou hrabanku, do které můžete přimíchat bílé trouchnivějící dřevo (nemělo by tvořit více jak čtvrtinu substrátu). Substrát by měl být vysoký alespoň 10 centimetrů. 

Aby se brouci nenudili a zároveň se zvýšila atraktivita výběhu, umístěte do něj pár větviček, po kterých mohou zlatohlávci šplhat, a několik kousků ztrouchnivělého dřeva, které zabrání vysychání podloží. 

Vytvoření správných podmínek

Ačkoli je substrát důležitým prvkem pro chov brouků (potažmo larev), měli byste také kontrolovat okolní prostředí, což znamená udržovat správnou teplotu a vlhkost. Vhodná teplota pro larvy i dospělé brouky odpovídá běžné pokojové teplotě (21 – 27 °C). 

Substrát byste měli rosit párkrát do týdne (nesmí však být promočený) tak, aby se vlhkost vzduchu pohybovala mezi 70-80 %. Naopak v době kuklení již nevlhčete a nechte substrát sušší. Brouci také mají rádi světlo a je dobré jim občas přisvítit. 

Čím zlatohlávky krmit?

Dospělí zlatohlávci se krmí nejčastěji banánem nebo jiným ovocem, nesmíte však zapomenout nesnězenou potravu uklidit, aby se vám v terárku neobjevili roztoči a další nevítaní hosté. Jednodušší, ale také dražší variantou je krmivo Beetle Jelly. Potravu je dobré umisťovat na více míst, aby se o ni samci neprali. Pití si brouci obstarají z kapek vody po rosení. Larvy se živí substrátem, ve kterém by proto nemělo chybět rozkládající se listí.

Jak vychovat další generaci 

Samička může naklást až 200 vajíček, jejichž pozici odhalíte podle udusaného substrátu. Po 15-22 dnech se vylíhnou larvy, které je dobré oddělit od dospělců. V 9l boxu lze chovat 20-30 larev, nezapomeňte však na substrát. Ten je potřeba rosit a měnit, protože co jde dovnitř, musí i ven a larvy papají rády. Měňte vždy jen část podkladu.

Po 7-9 měsících si larvy vytvoří kokon a zakuklí se. S kokonem pokud možno nehýbejte, po jeho narušení totiž larva umírá. Během zakuklení terárium nevlhčete. Po zhruba 2-3 měsících z kokonu vyleze krásně zbarvený zlatohlávek.

Autor textu: Dominika Jandorová

Fotografie: Adobe Stock (Marek R. Swadzba)

Použité zdroje:

https://www.terrarium.com.pl/dicronorrhina-derbyana/

https://coleoptera-guru.webnode.cz/dicronorhina-derbyana/

https://davidsbeetles.com/blogs/news/derbys-flower-beetle-care-sheet

https://keepingbugs.com/a-general-guide-on-caring-for-your-beetles/

https://chovame-zlatohlavky.estranky.cz/clanky/zlatohlavci---navod-k-chovu/dicronorhina-derbyana-layardi.html

https://broukarium.webnode.cz/dicronorrhina-derbyana-layardi/

 

Publikováno:

11.10.2023 14:31

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2024 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist