Morče je na vás moc nudné, křeček nedůtklivý a králík okoukaný? Potom by vás mohla zaujmout činčila. Osobitý (ale zase ne moc), chundelatý hlodavec s přátelskou povahou.
Divoké činčily se vyskytují v jihoamerických Andách a dělí se na dva druhy - činčila krátkoocasá a činčila vlnatá. Oba druhy jsou vedeny na Červeném seznamu IUCN jako ohrožené, přičemž druhý jmenovaný byl ve volné přírodě už téměř vyhuben.
Tito hlodavci dlouzí mezi 30-50 cm mají jednu z nejhebčích srstí ze všech zvířat, na jeden folikul připadá 60 chlupů. Pokud se srstí o něco zachytí, nebo ji příliš silně uchopíte, činčile snažící se uniknout začne srst vypadávat v celých chuchvalcích.
Pokud jste často na cestách nebo chcete pořídit činčilu jako domácího mazlíčka pro děti, možná byste se měli poohlédnout po méně náročném zvířeti.
Činčila vyžaduje každodenní péči, hodně času a trpělivosti, aby se stala přítulnou. Navíc má křehké kosti a dětské zacházení by mohla odnést zlomeninami.
Na druhou stranu, nezabere moc místa, bývá tichá a při správné socializaci přátelská. Při rozhodování zvažte i její noční aktivitu a délku života. Společníka vám totiž může dělat až 20 let.
Činčily jsou společenská zvířata a nejlépe jim je v párech nebo menších skupinkách. Jestli se rozhodnete pouze pro jednoho jedince, budete se mu muset hodně věnovat. Zároveň by však činčily neměly být ve stejném výběhu s jinými druhy zvířat.
Umístěte klec tam, kde trávíte hodně času, například v obývacím pokoji nebo ložnici, ovšem mimo přímé sluneční světlo a průvan. Místnost by měla mít teplotu ideálně mezi 12-21°C, s vlhkostí pod 40-50 %. Teplota ve výběhu nesmí přesáhnout 27 °C, činčily jsou kvůli husté srsti náchylné k přehřátí, které může skončit fatálně. Že je vaší činčile teplo, poznáte podle zčervenalé kůže s červenými žilkami v uších.
Minimální rozměry klece pro jednu činčilu jsou 60 x 60 x 120 cm. Mezery mezi mřížemi by neměly být větší než 2,5 cm a výběh by měl mít pevné dno, aby hlodavci netrpěli otlačeninami a nepropadaly se jim nohy. Činčily ocení vícepatrové ubytování s průlezkami, domečky a cvičebním kolečkem o průměru minimálně 38 cm. Nutností jsou dřevěné hračky pro obrušování zubů, mezi vhodné dřevo patří topol, vrba nebo jabloň.
Na dno dejte 2,5-5 cm kvalitní podestýlky z papírových vláken nebo hoblin z tvrdého dřeva. Pohlídejte, aby ve složení podestýlky nebyl cedr, který způsobuje zánět kůže a dýchacích cest. Klec čistěte alespoň jednou týdně mýdlem a vodou a kompletně vyměňte podestýlku.
Činčily dávají přednost dietní stravě, potřebují v podstatě pouze seno, ke kterému by měly mít neustále přístup, a pelety (granule, stačí lžíce denně). Přilepšit jim můžete sušenými bylinkami (např. máta, bazalka, oregano, koriandr nebo tymián), sušenou zeleninou (např. mrkev, zelená paprika a listová zelenina) a jednou týdně kouskem ovoce (např. jablko).
Do jídelníčku můžete zařadit také pamlsky bohaté na vlákninu, jako jsou tyčinky z jablečného dřeva. Pamlsky by neměly tvořit více než 10 % celkového příjmu stravy. Tučné a sladké směsi často prodávané ve zverimexech jako krmivo pro činčily nejsou vhodné a mohou vést ke ztučnění jater a způsobit úmrtí hlodavce. Čerstvou vodu musí mít činčily k dispozici neustále.
Činčily mají velmi hustou srst a aby se zbavily přebytečného mazu a špíny, válejí se ve volné přírodě v písku. Totéž potřebují i u vás doma. Přichystejte jim třikrát týdně písečnou koupel (ve zverimexu hledejte písek na koupání) a nechte je v ní 15-20 minut, poté písek vyhoďte, protože pokud je ho moc, způsobuje zánět spojivek.
A kdyby vás náhodou napadlo vykoupat činčilu ve vodě, tak na to zase rychle zapomeňte. Hustá srst velice špatně vysychá a mohly by se v ní množit bakterie a plísně.
Autor textu: Dominika Jandorová
Fotografie: Adobe Stock
Zdroje: PetMD, Petco, The Spruce Pets, Chicago exotics animal hospital
Publikováno:
28.3.2024 17:47
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.