logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Chov sklípkanů: Jak si vybrat toho pravého

Chov sklípkanů: Jak si vybrat toho pravého
Chov sklípkanů: Jak si vybrat toho pravého

Pokud přemýšlíte nad pořízením sklípkana, tento článek je právě pro vás. Jedno z největších úskalí chovu na vás totiž čeká ještě předtím, než si pavouka donesete domů. Jak si vybrat toho pravého?

Předně si ale musíte ujasnit, proč sklípkana vlastně chcete. Toužíte vynikat mezi všudypřítomnými chovateli koček a psů a nadšení z jejich mazlíčků přebít oznámením, že vy doma nemáte žádnou “otravnou kouli na čtyřech nožičkách”, ale sklípkana? Nebo máte v plánu odhánět návštěvy umístěním terária se sklípkanem před vchodové dveře? Anebo chcete překonat svůj strach tím, že si svou noční můru nasadíte rovnou do bytu? 

Potom bychom vám koupi pavouka příliš nedoporučovali. Budete-li z něj mít strach, těžko se o něj dokážete postarat. Chlubení před kamarády vám zase dlouho nevydrží a péče o dlouho žijícího sklípkana vás omrzí. 

Chov sklípkana vám může přinést radost pouze tehdy, pokud vás tito osminozí tvorové již delší dobu fascinují a baví vás dozvídat se o nich nové informace. Ani tehdy ale nemáte vyhráno. 

Stromový, zemní či podzemní?

Sklípkanů existuje více než 3 000 druhů a ač se samozřejmě všechny jako domácí mazlíčci nechovají, stále na vás čeká těžké rozhodování. Pojďme se tedy ve sklípkanech trochu zorientovat. 

Podle způsobu života můžeme sklípkany rozdělit do třech skupin - na stromové, zemní a podzemní. Stromoví sklípkani tráví čas v korunách stromů (překvapivě) a žijí převážně v pralesích. Mezi stromové sklípkany se řadí např. rody Avicularia, Stromatopelma, Poecilotheria… 

Zemní sklípkany najdeme na zemi, kde se ukrývají pod kameny nebo dřevinami, a pokud dostanou hlad, vydávají se na lov. Naproti tomu podzemní sklípkani stráví většinu svého života v chodbách vystlaných pavučinou. Úkryt neopouští ani kvůli hledání potravy, živí se hmyzem, který má tu smůlu, že přistane v blízkosti jejich skrýše.

Do skupiny zemních sklípkanů můžeme zařadit rody Brachypelma, Citharischius, Grammostola, Theraphosa a mnoho dalších. Podzemní chodbičky si pak hrabe třeba rod Hysterocrates

Základní pravidla pro ubytování 

Tomu, jestli pavouk žije na stromech, na zemi nebo pod zemí musíte uzpůsobit i jeho ubytování. Pro stromový druh budete potřebovat vyšší terárium s dřevem na šplhání a mělkým substrátem. Podzemní druhy naopak potřebují substrát hluboký až 20 centimetrů (aby se mohly zahrabat). Terárium pro tyto sklípkany nemusí být vysoké, postačí 20–25 cm. Důležitá je však základna, např. 20×30 cm. 

Stejně tak zemní druhy potřebují větší základnu, s tím rozdílem, že substrát může být mělčí. Je ale dobré do terária umístit nějaký úkryt, např. kus kůry opřený o stěnu nebo skořápku kokosového ořechu.

Je však nutné si zvoleného pavouka dobře nastudovat, protože ideální životní podmínky, včetně teploty, vlhkosti vzduchu nebo i potřeby misky s vodou na pití, se napříč konkrétními druhy liší. Stejně tak i požadavky na prostor jsou u každého druhu jiné. Obecným pravidlem však je, že pavouk by kolem sebe měl mít alespoň 2 centimetry prostoru, jinak by mohl nastat problém při svlékání. Naopak v příliš velkém výběhu bude těžko nacházet potravu, která se mu může snadno schovat (krmíte-li ho kupříkladu cvrčky).

Výběr podle pohlaví

Při výběru hraje roli i pohlaví pavouka. Zatímco samci se dožívají jen asi 3-5 let a umírají nedlouho po dosažení pohlavní dospělosti, samice se mohou dožít až několika desítek let (podle druhu). Samice jsou ale logicky dražší.

Výběr podle obranné strategie 

Při výběru sklípkana musíte vzít v potaz také to, zda-li se jedná o neagresivní druh. Většina sklípkanů před kousnutím varuje obranným postojem, při kterém vzpřímí hlavohruď a roztáhnou klepítka. Některé africké a asijské druhy se s tím však nepářou a rovnou koušou. Na životě by vás sice ohrozit neměly, nicméně jde o často velmi bolestivý zážitek.

Ještě zákeřnější je však obrana uvolňováním žahavých chloupků, kterou praktikují někteří sklípkani z Ameriky. Budou-li se cítit v nebezpečí, “vystrčí na vás zadek”, z něhož zadními nohami uvolní chloupky do vzduchu. Při dotyku s kůží způsobují chloupky svědění a pálení, při vdechnutí kašlání až dušení, a tomu je lepší se vyhnout. 

Kde si sklípkana koupit?

Tím se dostáváme k další otázce. Kde sklípkana koupit? Asi tušíte, že zverimex není to pravé místo. Prodávající často nevědí, jakou péči daný druh vyžaduje a už vůbec vám nebudou schopni podat informace o tom konkrétním jedinci, např. jak je starý. Proto se raději domluvte se zkušeným chovatelem, který vám předá i cenné rady pro úspěšný chov.

Druhy vhodné pro začátečníky

Mezi neagresivní a celkově nenáročné druhy ideální i pro úplné začátečníky patří Brachypelma albopilosum (sklípkan kadeřavý), Lasiodora parahybana (sklípkan parahybský), Brachypelma hamorii (sklípkan Smithův), Grammostola rosea (sklípkan růžový), Grammostola pulchra (sklípkan překrásný), Grammostola pulchripes (sklípkan zlatopruhý), Chromatopelma cyaneopubescens (sklípkan modrochlupý), nebo Caribena versicolor (sklípkan barvoměnný), 

Autor textu: Dominika Jandorová

Fotografie: Pixabay

Zdroje: Spiderzone, iDNES, Český rozhlas, Tarantula Heaven

Publikováno:

8.2.2025 10:49

0 hlasy

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist