Sporty jako agility, coursing nebo třeba canicross zná pravděpodobně snad každý pejskař. Co všechno si ale máte představit pod pojmem bull sporty?
Bull sporty je pojem používaný jako souhrnné označení několika sportů, které se svojí povahou, náročností i charakterem výborně hodí pro specifickou skupinu plemen – tzv. bull plemen (stafordšírský bulteriér, pitbul, americký stafordšírský teriér, bulteriér, miniaturní bulteriér aj).
Jedna z nejznámějších disciplín bull sportů je high jump, tedy skok na výšky. Pes zde má za úkol vyskočit do stanovené výšky na peška, který je volně zavěšený a zde se po uvedenou dobu udržet (zpravidla 3-5 sekund).
Jakmile má pes splněno, je na zavěšeném pešku spouštěn zpět dolů, kde jej chytá a jistí majitel nebo jeho pomocník.
Disciplína, jejíž hlavní náplní je šplh psa po stěně. Úkolem psa je vyběhnout po kolmé stěně (upravené vroubkovaným povrchem) do stanovené výšky. V této výšce je na stěně zavěšen pešek, do něhož se pes musí následně zakousnout a po uvedenou dobu jej držet. Nejčastěji se jedná o dobu 3-5 sekund, pořadatel dané soutěže ale může rozhodnout jinak.
Při spouštění dolů psa opět jistí jeho majitel nebo pomocník.
Další ze skokových disciplín je long jump neboli skok do dálky.
Disciplínu pes skáče na speciální „překážce“, 2 metry široké a 7 metrů dlouhé, mezi jednotlivými body jsou umístěny tyčky. Na startu psa vypouští majitel nebo pomocník, zatímco v cíli jej na jeho oblíbenou návnadu (střapec, hračka aj) láká další osoba.
Pes skáče nejprve kratší vzdálenost, která se následně prodlužuje, až na hranici schopnosti psa v daný okamžik. Úkolem psa je překonat co největší vzdálenost při skoku do dálky.
Díky síle bull plemen jsou u těchto psů, kromě skokových disciplín, velmi oblíbené také sporty prověřující sílu v tahu. Weight pulling bývá často označován jako královská disciplína bull sportů.
Pes je při sportu zapřažený do postroje k tomu určenému a je za něj zapřažený vozík. Jeho úkolem je za maximálně 1 minutu tento vozík táhnout po speciální dráze (kolejnice, kolečka, guma, koberec) asi 4-6 metrů. Na tento vozík se následně přidávají další břemena, čímž se zvyšuje jeho váha.
V překladu se jedná o sprint se zátěží. Úkolem psa je opět utáhnout určené břemeno po trase 50 metrů za maximálně 1 minutu. Jako břemeno je zde místo vozíku se závažím používána tříkolka, na které sedí člověk.
Rychlost a síla psa. Přesně na tomhle záleží při disciplíně weight drag pull. Pes má na speciálním postroji připevněné sáně se závažím, které táhne po dráze dlouhé 40 metrů. Během plnění tohoto úkolu je pes povzbuzován majitelem, jako lákadlo bývá použita například hračka nebo střapec.
Pes, který dráhu se saněmi a závažím zvládne v nejrychlejším čase, vyhrává.
Při sportu tug of war jsou dva psi podobné hmotnosti a velikosti umístěni do vyznačeného prostoru (ringu). Následně jsou zabezpečeni na postroji a vodítkách (z důvodu, aby nedošlo k jejich přiblížení) a každý z nich dostane svého peška (tito pešci jsou navzájem spojeni řetězem).
Jak již název napovídá, úkolem psů je přetahování se. V disciplíně vítězí ten, který získá peška protivníka na svoji stranu.
Úkolem psa je překonat v časovém limitu 1 minuty co nejčastěji překážku tvaru „A“ ve směru tam a zpět. Během disciplíny je pes povzbuzován hračkou.
Pes, který takto zvládne překonat co nejvíce přeskoků vítězí.
Při tomto sportu má pes za úkol uběhnout na běžeckém trenažeru co největší vzdálenost během stanoveného časového limitu (obvykle 2 minut).
Během disciplíny je pes z důvodu bezpečnosti po celou dobu připnutý na postroji a „kladce“ nad trenažérem.
Monkey track je disciplína, která vzdáleně připomíná agility sport. Ovšem s drobnými úpravami.
Pes, který je celou dobu připnutý na vodítku handlera musí překonávat překážky ve stanoveném pořadí za co nejrychlejší čas. Vodítko je přípustné pustit pouze ve stanovených případech (například u překážky kruh nebo tunelu).
Autor textu: Monika Kučerová
Fotografie: Adobe Stock
Publikováno:
17.11.2024 19:16
0 hlasy
Copyright 2024 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.