logo
  • INZERCE
  • DISKUZE
  • AKCE
  • ČLÁNKY
  • Přihlášení
  • Oblíbené
logo

Před pár lety to vypadalo, že skončíme. Teď o nás obavy nemám, říká předseda ZO ČSCH Strančice Jiří Řejha

Před pár lety to vypadalo, že skončíme. Teď o nás obavy nemám, říká předseda ZO ČSCH Strančice  Jiří Řejha
Před pár lety to vypadalo, že skončíme. Teď o nás obavy nemám, říká předseda ZO ČSCH Strančice  Jiří Řejha

Zatímco mnoho spolků bojuje s úbytkem členů, ZO ČSCH Strančice si na nezájem nemůže stěžovat. I zde však měli jednu dobu namále. O vzestupech a pádech strančického chovatelského spolku jsme si povídali s jeho předsedou Jiřím Řejhou. 

Mohl byste nám pro začátek stručně představit váš spolek?

Areál našeho spolku se nachází v okrese Praha-východ, ve Strančicích, zhruba 20 km od Prahy. Rozloha našeho areálu je 2 500 m2. Máme tady klubovnu, dvě místnosti pro bodované výstavy, laminátovou halu o rozměrech cca 300 m2, kde vystavujeme papoušky a ostatní ptactvo, a ve venkovních prostorách děláme výstavy králíků, drůbeže, bažantů, holubů a dalších druhů.  

Vstup do výstavní haly ZO ČSCH Strančice

Klubovna spolku ZO ČSCH Strančice

Takže hlavním smyslem vaší organizace je pořádání výstav?

Hlavním smyslem je chov zvířat. Sejdeme se s naší partou, pobavíme se o všem možném. Navíc areál už má něco za sebou, takže je potřeba neustále něco vylepšovat a opravovat. No a ta výstava je takový vrchol celoročního snažení.

Výměna zkušeností, výstavy, věnujete se ještě nějakým jiným aktivitám? 

Samozřejmě. Náš areál si pronajímá třeba první stupeň základní školy. Pro děti jsme udělali i několik přednášek a ukazovali jsme jim naše zvířátka. Fandí nám také obec a obecní úřad nás i finančně podporuje. Myslím, že jim děláme dobré jméno.   

Co vás vlastně do strančického spolku přivedlo? 

Když tak nad tím přemýšlím, tak hlavním faktorem byl tehdejší předseda spolku pan Junek, který kromě velkých papoušků choval i výstavní andulky, přes které jsme se seznámili. A určitě hrála roli i kvalita spolku a špičkoví ptáci, ať už loriové, velcí papoušci nebo andulky. 

Vaši členové jsou hlavně chovatelé okrasného ptactva?

Ptáci jsou určitě na prvním místě. Na první velké výstavě v roce 1949, kdy náš spolek vznikl, bylo zastoupeno mnoho druhů zvířat, od exotů, holubů, okrasné drůbeže, králíků... Postupem času se to přetransformovalo vyloženě na exoty. Nějakých 40 let zpátky na naše výstavy jezdívaly celé zájezdy. Když jsem však před 30 lety nastoupil já, byla největší sláva pryč. Proto jsme se snažili záběr chovaných druhů rozšířit a to přitáhlo nové chovatele i návštěvníky. Návštěvníci výstav nechtějí vidět jenom papoušky, ale i králíky, drůbež, holuby a tak dále. 

Porada při posuzování okraného ptactva

Vyhlašování výsledků, nalevo předseda spolku ZO ČSCH Strančice Jiří Řejha

Výstavy se tedy těší velkému zájmu?

Já si myslím, že rok od roku se ten zájem zvedá. Jak jsem říkal, je to i díky pestrosti druhů, které vystavujeme. A zásluhu mají i ženy z našeho spolku, které vymyslely pro dětské návštěvníky spoustu atrakcí, prolézaček, soutěží, přetahování lanem… Mě by to v životě nenapadlo, ale dětem se to hrozně líbilo. Věřím, že k nám děti přivedou rodiče i další rok.

Tradiční výstavu papoušků, holubů, králíků a drůbeže ZO ČSCH Strančice, rok 2024

Nabíráte i nové členy? 

Nabírání nových členů se určitě nebráníme. Nyní nás tady je 25, ale zažil jsem léta, kdy osazenstvo spolku tvořili samí starší pánové a na schůzích jsme probírali, co koho bolí. Ještě s jedním mým kolegou jsme museli spolek i nějakou dobu dotovat ze svého, ani výstavy za moc nestály. Chvíli to opravdu vypadalo, že skončíme. Ale za posledních 5 let se úroveň hodně zvedla, přišli k nám i mladí chovatelé, šikovné a aktivní ženy, mám z toho dobrý pocit. Zde bych chtěl vyzvednout alespoň pana Petráše, kterému jsem svěřil funkci pokladníka a jednatele a odvádí v našem spolku obrovskou práci. Je to taková moje pravá ruka. 

Takže zatímco většina spolku si stěžuje na úbytek členů, vy ten problém nemáte. 

My jsme to řešili nějakých 5, 10 let zpátky, ale teď, když tu máme i mladší generaci, tak o náš spolek nemám obavy. Snad to nezakřiknu. 

Tradiční výstavy pořádané ZO ČSCH Strančice se těší oblibě i mezi dětmi

Máte naplánované na tento rok nějaké akce? 

V březnu proběhne výroční členská schůze našeho spolku, pak tady bude mít členskou schůzi Klub chovatelů andulek a u toho proběhne i výstava baby andulek, tedy ještě nepřepeřených mláďat. No a v září proběhne naše hlavní výstava s bodovanou výstavou andulek a memoriálem Pepy Čistého, našeho bývalého člena, a to je bodovaná výstava zebřiček a drobotiny. K tomu ještě každou třetí neděli v měsíci děláme setkání chovatelů, kde prodáváme krmiva nebo třeba ptáky. 

Tak to se máme na co těšit. Děkuji vám za rozhovor…

Počkejte, ještě bych chtěl vzpomenout alespoň některé velké osobnosti českého chovatelství, které u nás ve spolku máme. Třeba jedničku na výstavní andulky a předsedu Sboru posuzovatelů pana Pechara, pana Laubeho, který je špičkový chovatel bažantů, pana Jandu, dalšího předního chovatele výstavních andulek a paní Šefrnovou, skvělou chovatelku drobných exotů. I takové kapacity tady máme.   

 

Autor textu: Dominika Jandorová

Fotografie: ZO ČSCH Strančice, Jiří Řejha

Publikováno:

16.3.2025 14:46

1 hlas

Hlavní menu

Napište nám

Sociální sítě

Copyright 2025 © faunaportal.cz

Created by MVKV Solutions, s.r.o.

TOPlist