Mainská mývalí kočka je považována za největší plemeno kočky domácí. Díky příjemné společenské povaze se těší čím dál větší oblibě mezi chovateli, ale je třeba mít na paměti, že oproti běžným kočkám má některé specifické potřeby. Na co se připravit, než si přinesete domů svého kočičího obra?
Plemeno Maine Coon dosahuje hmotnosti často přes 10 kg u kocourů, o něco méně u koček, délka těla bývá i s ocasem okolo 1 m. (Pro srovnání: běžná evropská domácí kočka dosahuje v průměru váhy kolem 5,5 kg při délce těla do 80 cm.) Zároveň má tento obr mezi kočkami specifickou povahu s určitými „psími rysy” - mainské mývalí kočky jsou velice přátelské, společenské a učenlivé.
Rozhodli jste se pořídit si domů nejmohutnější kočičí plemeno, a tomu by měli odpovídat i vybavení, které nakoupíte. Kočičí strom, škrabadlo či odpočívadlo musí být dostatečně stabilní, aby uneslo dynamické zatížení, vyvíjené těžkými kočkami při skocích. Plochy pro škrábání by měly svými rozměry (výškou a umístěním) odpovídat značné délce těla, stejně jako velikost kočičí toalety. Menší kočičí WC může být problém hlavně pro mohutné mainské kocoury.
Pelíšky, boudičky a kukaně také vybírejte s ohledem na velikost dospělých „mainek”. Při nákupu přepravky se rovnou rozhlížejte v kategorii produktů pro střední psy, protože v klasické malé kočičí přepravce se bude při cestování mainská mývalí kočka nepohodlně mačkat.
Zajímavostí je velmi pozitivní vztah tohoto plemene k vodě. Nezřídka uvidíte mainské kočky, jak si před napitím hrají s vodní hladinou, namáčí si packy nebo se přímo snaží do misky s vodou vlézt celé. Pokud nechcete mít doma neustále potopu, investuje do kočičí fontány nebo alespoň do těžké kameninové misky, kterou ani velká kočka nepřevrhne.
A když už jsme u misek, na krmení vybírejte rovněž nějaké větší a těžší mističky. Řada chovatelů nechává svým mainským miláčkům neustále k dispozici misku se suchým krmivem, a navíc několikrát denně nabízí porci masa, kapsičku či konzervu. Tím se plynule dostáváme k otázce výživy.
Vzhledem k tomu, do jaké hmotnosti a tělesného rámce by měla mainská mývalí kočka dorůst, potřebuje už od kotěcího věku nutně krmivo bohaté na bílkoviny. Samozřejmostí by měl být i vyvážený obsah minerálních látek a vitamínů, a to u koček všech věkových kategorií (a vlastně i všech plemen).
Pokud si nevíte rady, zapátrejte mezi kvalitními značkami kočičích granulí a na etiketách hledejte vysoký obsah bílkovin kolem 50 % a střední obsah tuků okolo 35 %, složení bez obilovin a s minerálně-vitamínovým premixem. Nedaří-li se vám vybrat krmivo požadované kvality, můžete bílkoviny do krmné dávky doplnit i ve formě čerstvého masa, kvalitních konzerv nebo kapsiček.
Pro všechny kočky bez ohledu na plemeno platí, že by neměly nikdy ani krátkodobě hladovět. Na rozdíl od psů nejsou na hladovku metabolicky vůbec stavěné, a zůstávají-li bez krmiva, může u nich dojít k poškození jater. Pozornost věnujte i příjmu dostatečného množství tekutin, a v případě pochybností dávejte své kočce vlhké krmivo (kapsičky, konzervy), které alespoň část tekutin doplní.
Mainská mývalí kočka má polodlouhou splývavou srst s hedvábnou texturou, je měkká a na dotek mírně mastná, odolná povětrnostním vlivům. Krátká srst na hlavě a lopatkách se postupně prodlužuje dolů po bocích až na břicho. Na zadních nohách jsou plně osrstěné “kalhoty”, a dlouhou srstí je pokrytý také ocas. Aby srst neplstnatěla, je potřeba kočku pravidelně česat a kartáčovat. Vyčesávání postačí jednou či dvakrát týdně, v době zvýšeného línání (obvykle na jaře a na podzim) se doporučuje alespoň jednou denně vykartáčovat uvolněné chlupy.
Koupání u polodlouhosrstých koček nebývá nutné, pokud se jim nepodaří se někde opravdu silně znečistit. Na druhou stranu není od věci, když si kočka již v útlém věku na koupací proces zvykne, kdyby bylo potřeba řešit nějakou nehodu (a ty se při dlouhé srsti na „zadním konci” kočky občas stávají).
Za běžných okolností stačí srst jednou za čas pečlivě rozčesat, zapudrovat speciálním nebo šetrným dětským pudrem, nechat chvíli působit a pak pudr i se zachycenou mastnotou a nečistotami vykartáčovat. U kocourů vlivem pohlavních hormonů může docházet ke zvýšené tvorbě mazu v oblasti kořene ocasu a je třeba dbát na častější čištění.
Další péče o kočky plemene Maine Coon zahrnuje pravidelné zkracování drápků, případně i čištění zubů, kontrolu a opatrné vyčištění uší, u některých majitelů se můžete setkat i s občasným přistřihnutím dlouhých chlupatých „kalhot”, pokud si je kočka často znečišťuje.
Posledním, ale neméně důležitým bodem při péči o mainskou mývalí kočku je zajištění její psychické pohody. Jde o velice společenské plemeno, a i když se mohou najít výjimky, všeobecně platí, že Maine Coon není správnou volbou pro někoho, kdo tráví mnoho času mimo domov. Řešením může být pořízení kočičího kamaráda, většina mainských koček nepohrdne ani společností rozumně vychovaného psa, ale v každém případě nějakou společnost potřebují.
Aby byla kočka spokojená, mělo by se jí dostávat také dostatečné psychické stimulace ve formě hry, která uspokojuje přirozené lovecké pudy. V opačném případě hrozí, že se projeví destruktivní nebo agresivní chování (kočka se nebude chtít mazlit, bude útočit na ruce a „lovit” nohy při chůzi, bude ničit vybavení bytu a cokoliv, co jí bude připadat jako adekvátní kořist).
Když své mainské mývalí kočce zajistíte dobré životní podmínky, aby byla zdravá a spokojená, získáte v ní úžasného zvířecího společníka na mnoho let.
Autor textu: Ing. Jana Lacková, EPS
Fotografie: AdobeStock
Publikováno:
29.11.2023 19:58
0 hlasy
Copyright 2025 © faunaportal.cz
Created by MVKV Solutions, s.r.o.